Wiadomości z tagiem Czasopisma  RSS
Pozasłoneczna "Super-Ziemia" z wodą. To pierwsza taka planeta

11.09.2019 21:36


Astronomowie z University College London (UCL) ogłaszają na łamach czasopisma "Nature Astronomy" odkrycie pierwszej planety pozasłonecznej, która ma w atmosferze parę wodną. K2-18b krąży wokół swej gwiazdy w gwiazdozbiorze Lwa, 110 lat świetlnych od nas. Jest osiem razy bardziej masywna od Ziemi, znajduje się w tak zwanej strefie zamieszkiwalnej, gdzie woda może istnieć w postaci ciekłej. Faktyczne potwierdzenie, że woda, choćby w postaci pary wodnej, tam jest sprawia, że to pierwsza planeta, o której wiemy, że potencjalnie mogłoby istnieć...

Źródło: www.rmf24.pl

Utnij sobie popołudniową drzemkę. Dwa razy w tygodniu...

11.09.2019 11:37


Jeśli mamy środę, możemy zacząć planować pierwszą w tym tygodniu popołudniową drzemkę. Tym bardziej, że szwajcarscy i amerykańscy naukowcy zalecają dwie takie drzemki tygodniowo. Dla zdrowia. Badacze z University Hospital of Lausanne i University of California w San Francisco piszą na łamach czasopisma "BMJ Heart", że osoby, które pozwalają sobie na krótki sen do dwóch razy tygodniowo znacząco rzadziej cierpią na choroby układu krążenia i udary mózgu.

Źródło: www.rmf24.pl

Jak wyglądał pierwszy dzień zagłady dinozaurów?

09.09.2019 21:00


Międzynarodowy zespół naukowców opublikował wyniki badań, potwierdzające zasadnicze hipotezy na temat przyczyn wyginięcia dinozaurów. Część z nich zabiły bezpośrednie skutku uderzenia planetoidy, większość, gwałtowne ochłodzenie klimatu, które nastąpiło potem. Badacze z kilkunastu ośrodków naukowych, pracujący po kierunkiem naukowców z University of Texas w Austin prezentują na łamach czasopisma "Proceedings of the National Academy of Sciences" wyniki badania skał z krateru w rejonie półwyspu Yucatan.

Źródło: www.rmf24.pl

Dlaczego z wiekiem coraz łatwiej tyjemy?

09.09.2019 17:54


Naukowcy zaczynają rozumieć dlaczego w miarę starzenia się coraz trudniej nam walczyć z nadwagą. Na łamach czasopisma "Nature Medicine" piszą, dlaczego ich zdaniem im jesteśmy starsi, tym trudniej nam utrzymać wagę nawet jeśli nie jemy więcej i dbamy, by nie zmniejszać aktywności fizycznej. Wyniki badań prowadzonych w Karolinska Institutet, Uppsala University i University of Lyon wskazują na zaburzenie procesu wymiany trójglicerydów w komórkach tłuszczowych.

Źródło: www.rmf24.pl

Odwrócić proces starzenia? To możliwe. Chyba...

06.09.2019 19:25


Na możliwość odwrócenia procesu starzenia wskazują wstępne, zaskakujące wyniki małego programu badawczego, obejmującego zaledwie 9 osób. Uczestnicy testu dostali koktajl leków, który cofnął ich zegar biologiczny, a dokładnie zegar epigenetyczny, przeciętnie o 2,5 roku. Wyniki testu, zaskakujące nawet dla samych jego autorów, a opublikowane na łamach czasopisma "Aging Cell", opisuje na swej stronie internetowej czasopismo "Nature".

Źródło: www.rmf24.pl

"Tęczowa zaraza". Kontrowersyjna gazeta na pokładzie samolotu LOT

06.09.2019 11:42


Pasażerowie samolotu linii lotniczych LOT mieli otrzymać na pokładzie wrześniowy numer czasopisma "Niezależna Gazeta Polska Nowe Państwo" z hasłem "Czy zagraża nam tęczowa zaraza?" na okładce. "Występujemy z pismem do zarządu PLL LOT w proteście przeciwko rozpowszechnianiu na pokładzie samolotów nienawiści" - zapowiedział ​Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Źródło: fakty.interia.pl

Nowy numer czasopisma MetropoliaBydgoska.pl już jest! [POBIERZ PDF]

30.08.2019 11:53

W czwartek, 29 sierpnia ukazał się nowy numer czasopisma MetropoliaBydgoska.pl. Zachęcamy do lektury! Tym razem tematem okładki jest najsmaczniejsza impreza tego roku, czyli Bydgoskie Kuchnie Świata. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 8 sierpnia na Wyspie Młyńskiej. Piszemy także o innej […]

Źródło: metropoliabydgoska.pl

Czerwone wino dobrze robi twoim bakteriom

28.08.2019 15:26


Naukowcy z King's College London odkrywają kolejną tajemnicę czerwonego wina. W swej najnowszej pracy, opublikowanej na łamach czasopisma "Gastroenterology", tłumaczą, na czym polega jego korzystne dla zdrowia działanie. Okazuje się, że osoby, które okazyjnie i z umiarem piją czerwone wino, mają zdrowszą, bardziej różnorodną florę bakteryjną układu pokarmowego. Ostatnio coraz więcej słyszymy o znaczeniu tej flory dla naszego zdrowia. Czerwone wino jest najwyraźniej dobrym paliwem, które jej służy.

Źródło: www.rmf24.pl

reklama
Kontakt z nami