Wiadomości ze świata  RSS
Hancock poparł Johnsona w wyścigu o stanowisko szefa torysów


Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock, jeden z kandydatów na nowego szefa Partii Konserwatywnej, poparł w niedzielę byłego szefa dyplomacji i byłego burmistrz Londynu Borisa Johnsona w wyścigu o to stanowisko. Nowy szef torysów zostanie jednocześnie nowym premierem Wielkiej Brytanii.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Rosję i Zachód cieszą zmiany w Mołdawii

#zrodlo
Oligarcha rządzący z tylnego siedzenia krajem opuścił go pod presją protestów.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Pekin odpuszcza sprawę ekstradycji. Na razie


Władze Hongkongu po masowych protestach wycofały się z budzących sprzeciw przepisów. W tle rozmowy handlowe między USA a Chinami.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Bohaterowie niewidzialnego frontu

#zrodlo
Kiedyś ostrzelano słupy energetyczne. Zołote przez 27 godzin było bez prądu. – Kable przeciągaliśmy własnym traktorem – opowiada związkowiec.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Słowacja: Zuzana Czaputova objęła urząd prezydenta


Zuzana Czaputova, zwyciężczyni wyborów prezydenckich na Słowacji, złożyła w sobotę ślubowanie, obejmując - jako pierwsza kobieta w historii - urząd prezydenta tego kraju. W inauguracyjnym przemówieniu podkreślała konieczność zakończenia podziałów w społeczeństwie.

Tagi: Słowacja
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Lewestam: Czas na nowy polski epos


Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy? Niedawno, dzięki Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność miałam okazję słuchać Chantal Delsol, francuskiej filozofki i historyczki idei, konserwatywnej liberałki, która próbowała zdekonstruować pewną wyższość, z jaką Zachodnia Europa patrzy na polityczne przygody Polski i Węgier.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Rosyjskie media: Moskwa zareaguje na ustalenia Polski i USA

#zrodlo
Rosyjska "Niezawisimaja Gazieta" pisze w piątek, że wzmacnianie kontyngentu wojskowego USA w Polsce doprowadzi zdaniem ekspertów do podwyższenia ryzyka militarnego i spowoduje reakcję zwrotną Moskwy. "NG" zaznacza, że działania USA wywołują zaniepokojenie Rosji.

Tagi: USA, Wojsko, Moskwa
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Amerykańskie media o spotkaniu Trump-Duda: sukces Polski kosztem Niemiec

#zrodlo
Większość czołowych amerykańskich mediów głównego - z reguły niechętnego amerykańskiemu prezydentowi - nurtu przedstawia udane spotkanie w Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w Białym Domu jako sukces Polski osiągnięty kosztem Niemiec.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

"Spiegel" o Polsce: sojusznik w guście Trumpa


Tygodnik "Der Spiegel", komentując w czwartek zapowiedź przesunięcia amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski ocenia, że Warszawa jest dla Trumpa wzorowym sojusznikiem.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Lobbing i think tanki. Czy sktucznie wykorzystamy dostępne narzędzia perswazji?

#zrodlo
Władze w Warszawie uczą się oddziaływania na USA przez lobbing i think tanki.

Tagi: USA
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Potocki: Mołdawska ruletka


Bezprecedensowa sytuacja, w której Rosja sprzymierza się z Zachodem, by odsunąć od władzy prywatyzującego sobie Mołdawię oligarchę Vladimira Plahotniuca, niesie równie wiele szans, co zagrożeń. W czarnym, ale realnym scenariuszu Mołdawia skończy jako rosyjski satelita, a jej przykład posłuży za wzorcowy dla finlandyzacji Ukrainy.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Kandydat z Alternatywy dla Niemiec walczy o Polaków


Sebastian Wippel, który chce być burmistrzem Görlitz – w rozmowie z DGP zapowiada, że syryjscy uchodźcy po zakończeniu wojny będą musieli opuścić teren kraju. Zapowiada bliską współpracę z polską częścią miasta. Spotykał się już z burmistrzem Zgorzelca Rafałem Groniczem z Platformy Obywatelskiej.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Andrzej Duda w Waszyngtonie: Porozumienie z USA ma polityczną siłę 500 plus


Można się zżymać, że tak naprawdę ekipa Prawa i Sprawiedliwości po prostu korzysta na geopolitycznej koniunkturze. Można, zresztą słusznie, stwierdzić, że po prostu niczego nie zepsuto, a wpływ polskich polityków był stosunkowo niewielki. Amerykanom ze względów strategicznych pasuje, by zwiększać swoją obecność nad Wisłą.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Niemiec polskim kandydatem na szefa EBC. Kim jest Jens Weidmann?


Nasz rząd poważnie rozważa poparcie kandydata RFN na szefa Europejskiego Banku Centralnego. To element szerszej gry o kształt rozdania najważniejszych funkcji w Unii.

Tagi: Niemcy, Banki
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Zełenski: Rosja straciła kontrolę nad swoimi najemnikami w Donbasie


Ostrzały artyleryjskie zamieszkanych przez cywilów miejscowości w Donbasie, w których ostatniej nocy zginęło dwóch ukraińskich żołnierzy, pokazują, że Rosja straciła kontrolę nad swoimi najemnikami – oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Tagi: Rosja, Donbas
Źródło: www.gazetaprawna.pl

KE proponuje objęcie Włoch procedurą nadmiernego deficytu z uwagi na wysoki dług


KE zaproponowała w środę objęcie Włoch procedurą nadmiernego deficytu ze względu na wysoki dług publiczny. "Włochy płacą dziś za obsługę długu publicznego tyle, ile na cały system oświaty" - mówił w środę wiceszef KE Valdis Dombrovskis, uzasadniając ten krok.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Albania: Zwolennicy opozycji obrzucili siedzibę premiera koktajlami Mołotowa


Tysiące zwolenników albańskiej opozycji protestowały w niedzielę w Tiranie, domagając się powołania rządu tymczasowego i rozpisania przedterminowych wyborów. Uczestnicy akcji obrzucili koktajlami Mołotowa siedzibę premiera Ediego Ramy - podały lokalne media.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Izraelskie ataki lotnicze w Syrii


W wyniku ataku lotniczego przeprowadzonego przez lotnictwo izraelskie w Syrii w niedzielę rano zginęło 3 syryjskich żołnierzy, a 7 zostały rannych – podała na Twitterze stacja Sky News-Arabia. Ataki przeprowadzono w zrujnowanej przez wojnę muhafazie Al-Kunajtira.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Albania: Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,3. W ciągu dwóch godzin sześć wstrząsów


Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,3 nawiedziło w sobotę rano południowy wschód Albanii; pięć osób zostało rannych i kilka domów zostało uszkodzonych - poinformowało ministerstwo obrony i lokalne media. W sumie w ciągu dwóch godzin doszło do sześciu wstrząsów.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Henryk Kowalczyk odwiedził Białoruś. Prowadzi rozmowy na temat Puszczy Białowieskiej


Minister środowiska Henryk Kowalczyk wraz z wiceszefową MŚ Małgorzatą Golińską złożyli wizytę na Białorusi; rozmowy dotyczyły m.in. współpracy ws. Puszczy Białowieskiej - poinformował w piątek resort środowiska.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Powrót Tuska? Rozwód z PSL? Trudne scenariusze zjednoczonej opozycji


Podczas gdy Koalicja Europejska liże rany po porażce i zastanawia się, co dalej, PiS szykuje się już na jesień. W obu obozach zaczyna się przedwyborcze przegrupowanie.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Rusza batalia o unijne posady. Kto zostanie nowym szefem Komisji Europejskiej?


Ugrupowanie liczy, że nowy szef Komisji ograniczy jej rolę w sporach o praworządność.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Reforma podatkowa Trumpa ożywiła rynek używanych samolotów biznesowych


Reforma podatkowa w USA przeforsowana przez prezydenta Donalda Trumpa zatrzymała trwający od dekady spadek cen na rynku używanych samolotów biznesowych - pisze "Financial Times".

Tagi: USA
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Eurowybory w Czechach. Zwyciężyła partia ANO premiera Babisza


Rządząca w Czechach Partia ANO premiera Andreja Babisza wygrała wybory do PE, zdobywając 21,2 proc. oddanych głosów - podał w niedzielę Czeski Urząd Statystyczny. Na drugim miejscu uplasowała się Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) z wynikiem 14,5 proc.

Tagi: Wybory
Źródło: www.gazetaprawna.pl

W Estonii wygrała liberalna Estońska Partia Reform, na Łotwie - prounijna Nowa Jedność


W Estonii w wyborach europejskich - z 26,2 proc. głosów - zwyciężyła liberalna Estońska Partia Reform, która wygrała też ostatnie wybory do krajowego parlamentu. Na Łotwie wygrała prounijna Nowa Jedność, z którą związany jest obecny premier kraju Kriszjanis Karinsz.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Niemcy: Chadecja chce rządzić w Bremie [EXIT POLL]


Według sondażu exit poll CDU po raz pierwszy w okresie powojennym wygrała wybory do parlamentu Bremy - najmniejszego niemieckiego kraju związkowego. Wybory te odbyły się w niedzielę równocześnie z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Chadecja chce tam rządzić.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

13 osób zostało rannych na skutek eksplozji w Lyonie


13 osób zostało rannych w wyniku eksplozji, do której doszło w piątek po południu w Lyonie na ulicy Wiktora Hugo. Śledztwo w tej sprawie przejęła paryska prokuratura ds. terroryzmu. Policja poszukuje mężczyzny, który podrzucił plecak lub walizkę z ładunkiem wybuchowym.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Logistyka eurowyborów. Ma pójść szybko i gładko


Choć PKW przeprowadzi nadchodzące eurowybory z wakatem na stanowisku przewodniczącego, słyszymy zapewnienia, że problemów nie będzie, a oficjalne wyniki poznamy najpóźniej 28 maja.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Klimat lejtmotywem eurowyborów


Przeznaczenie jednej czwartej europejskich funduszy na ograniczenie emisji CO2 staje się coraz bardziej prawdopodobne.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wybory do PE w Irlandii Północnej: Trzy ugrupowania, jeden mandat


Biznes boi się ceł, zmian w podatkach i odstąpienia od regulacji UE, które ustandaryzowały prowadzenie działalności gospodarczej.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami