Wiadomości ze świata  RSS
Włoskie media: Teraz świat się boi. Zaczęło krążyć widmo Sarajewa


"Teraz świat się boi”- tak włoski dziennik „La Repubblica” pisze o dokonanym przez siły USA zamachu na irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, potężnego człowieka wywiadu na Bliskim Wschodzie. Według prasy konsekwencje ataku trudno przewidzieć.

Tagi: USA
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Australia: Pożary wyzwoliły tak wysokie temperatury, że powstał swoisty mikroklimat

#zrodlo
Wysokie temperatury, jakie wyzwoliły pożary szalejące na południe od Sydney, przyczyniły się do powstania obszarów, gdzie panuje swoisty mikroklimat charakteryzujacy się burzami bez opadów i ogniowymi tornadami - ostrzega straż pożarna Nowej Południowej Walii.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Irak: Tysiące ludzi w centrum Bagdadu krzyczało "Śmierć Ameryce"


Tysiące Irakijczyków zgromadziły się w centrum Bagdadu, by wziąć udział w procesji żałobnej ku czci irańskiego generała Kasema Sulejmaniego i jego adiutanta. Wznoszone są okrzyki "Śmierć Ameryce!" Ludzie niosą flagi Iraku i sztandary PFM.

Tagi: Irak, Bagdad
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Białoruś wstrzymała eksport paliw w związku z brakiem dostaw ropy z Rosji


Białoruś czasowo zawiesiła eksport produktów naftowych – poinformował agencję TASS przedstawiciel koncernu Biełnaftachim. Jest to spowodowane wstrzymaniem przez Rosję dostaw ropy do białoruskich rafinerii rurociągiem Przyjaźń.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Chiński smok w roku szczura. Europa i Państwo Środka zacieśniają współpracę


Współpraca z Pekinem to źródło problemów i szans dla UE. Jej rozwój zdefiniuje sprawa udziału koncernu Huawei w budowie sieci 5G.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Liderzy i maruderzy AD 2020. Polska będzie piątą gospodarką w UE

#zrodlo
Państwa, którym prognozuje się największy wzrost PKB i najgłębszą recesję, są sąsiadami z Ameryki Południowej.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Mars, lotniskowce i atom, czyli co czeka świat w Nowym Roku


Sprawdzamy, co wydarzy się w 2020 r. Oto najważniejsze tematy, które poruszać będą opinię publiczną w rozpoczynającym się właśnie roku.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Francja: Strajki przeciw reformie emerytalnej. W Paryżu starcia z policją

#zrodlo
Na wezwanie związków zawodowych w wielu miastach Francji odbyły się w sobotę manifestacje przeciw rządowej reformie systemu emerytalnego. W Paryżu, gdzie pochód związkowy połączył się z marszem „żółtych kamizelek”, doszło do starć z policją.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Von der Leyen: Europa dwóch prędkości to nie jest rozwiązanie

#zrodlo
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w rozmowie z tygodnikiem "Der Spiegel" opowiedziała się przeciwko koncepcji tzw. Europy dwóch prędkości. Przewodnicząca KE odpowiadała na pytania dotyczące podziałów w UE, w tym stanowiska Polski ws. redukcji emisji CO2.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Policja zatrzymała lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego


Rosyjska policja zatrzymała w czwartek jednego z liderów antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego podczas obławy na siedzibę jego Fundacji Walki z Korupcją (FBK) w Moskwie - poinformowała na Twitterze jego rzeczniczka Kira Jarmysz.

Tagi: Policja, Kreml
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Świąteczna amnestia w Niemczech: Ponad tysiąc więźniów wyszło na wolność

#zrodlo
W Niemczech ponad tysiąc więźniów opuściło przed Bożym Narodzeniem zakłady karne. Choć konkretna argumentacja poszczególnych landowych ministerstw przy wydawaniu tzw. rozporządzeń ułaskawiających jest różna, to zazwyczaj łączy się ona ze Świętami.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Reforma systemu emerytalnego we Francja. Święta nie przerwały strajków

#zrodlo
W święta Bożego Narodzenia strajkujący w wielu branżach we Francji wciąż mówią "nie" władzom chcącym przeprowadzić reformę systemu emerytalnego. W spalonej w kwietniu br. katedrze Notre Dame w Paryżu po raz pierwszy od ponad 200 lat nie odprawiono pasterki.

Tagi: Francja
Źródło: www.gazetaprawna.pl

USA: Kolejne rekordy na Wall Street, to czwarty tydzień wzrostów z rzędu


Indeksy na Wall Street zakończyły piątkową sesję wzrostami i nowymi historycznymi szczytami dzięki złagodzeniu głównych czynników ryzyka w geopolityce. To był czwarty z rzędu tydzień zwyżek na amerykańskiej giełdzie.

Tagi: USA, Ameryka
Źródło: www.gazetaprawna.pl

W. Brytania: Izba Gmin poparła w pierwszym głosowaniu ustawę w sprawie brexitu


Brytyjska Izba Gmin poparła w piątek po południu w pierwszym głosowaniu projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia kraju z Unii Europejskiej. Jej przyjęcie jest niezbędne do uporządkowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE w dniu 31 stycznia 2020 r.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Impeachment: Trwa walka o usunięcie Donalda Trumpa z urzędu. Wyjaśniamy proceduręNa razie cały proces znajduje się mniej więcej w połowie. Po zakończeniu przesłuchań świadków Izba Reprezentantów postawiła prezydentowi dwa zarzuty, ujęte w tzw. artykułach impeachmentu. Pierwszy dotyczy nadużycia władzy, drugi – utrudniania Kongresowi pracy (Biały Dom nie zgodził się na to, żeby kilku pracowników stawiło się na Kapitol na przesłuchania).

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Brazylia: Wylesianie Amazonii przyspieszyło dwukrotnie w ciągu roku


Wylesianie brazylijskiej Amazonii przyspieszyło w ciągu roku o 104 proc. - alarmuje brazylijski Instytut Badań Kosmicznych (INPE), powołując się na dane satelitarne.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wybory w Wielkiej Brytanii: Boris Johnson triumfuje


Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona będzie mieć bezwzględną większość w nowej Izbie Gmin - wynika z ogłoszonych w piątek częściowych oficjalnych rezultatów czwartkowych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wybory w Wielkiej Brytanii: Partia Borisa Johnsona z samodzielną większością


Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona zdecydowanie wygrała czwartkowe przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Według badań exit polls, konserwatyści będą mieć w nowej Izbie Gmin 368 mandatów, czyli będą mogli rządzić samodzielnie.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Skandal w Niemczech. Sklep wprowadził osobne kasy dla Polaków


Jeden ze sklepów niemieckiej sieci handlowej Edeka w Cottbus wprowadził osobne kasy do obsługi Polaków. Wywołało to oburzenie klientów i interwencję ambasady RP w Berlinie. Kierownictwo sieci przeprosiło, a Polacy mogą już płacić za zakupy w dowolnej kasie.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

“El Confidencial”: strajki klimatyczne są powiązane z dużym biznesem


Za organizatorami strajków klimatycznych, zainicjowanych przez ekolożkę Gretę Thunberg, stoją duże koncerny, a także firmy inwestujące w sektorze energii - twierdzi w piątek “El Confidencial”. W Madrycie, gdzie wydawany jest dziennik, od poniedziałku trwa szczyt klimatyczny ONZ COP25.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

W Los Angeles Museum of the Holocaust upamiętniono Polaków ratujących Żydów


W parku okalającym Los Angeles Museum of the Holocaust odsłonięto tablicę pod drzewem dedykowanym Polakom, którzy ratowali Żydów z Holokaustu. "To drzewo upamiętnia Sprawiedliwych z Polski, którzy ryzykowali życie, aby ocalić Żydów podczas Holokaustu" - czytamy na tablicy.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Jubileusz NATO, czyli obrażony Trump i złośliwy Macron


Zaklęcia Jensa Stoltenberga na temat jedności paktu niczego nie zmieniają. NATO jest coraz bardziej podzielone, a jego członkowie nie szczędzą sobie złośliwości
– Patrzę na Macrona i myślę, że potrzebuje ochrony bardziej niż ktokolwiek inny, a widzę, jak zrywa z NATO – mówił wczoraj w Londynie Donald Trump.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Tusk uhonorowany za "zaangażowanie w międzynarodowe porozumienie i pojednanie"


Donald Tusk odebrał w niedzielę w Hamburgu nagrodę im. Marion Doenhoff. Były szef Rady Europejskiej został uhonorowany za zaangażowanie w międzynarodowe porozumienie i pojednanie.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Strajk pedagogów w Budapeszcie. Nauczyciele chcą 30-procentowej podwyżki


Ponad 1000 osób wzięło w sobotę udział w proteście zorganizowanym w Budapeszcie przez węgierskie związki zawodowe pedagogów. Domagano się m.in. podwyżek oraz zmniejszenia obciążeń dla uczniów i nauczycieli.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Atak terrorystyczny na Moście Londyńskim. Państwo Islamskie bierze odpowiedzialność


Dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) twierdzi, że piątkowy atak terrorystyczny na Moście Londyńskim przeprowadził jeden z jej bojowników - wynika z informacji podanej w sobotę przez powiązaną z IS agencję Amak.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Lepiej z Tuskiem czy bez Tuska? Sprawdzamy, czego dokonał przewodniczący RE [PODSUMOWANIE]


To nowe kierownictwo UE pokaże, co naprawdę robił przez te lata polski przewodniczący Rady Europejskiej. Jeśli wierzyć PiS, to w zasadzie nic.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Albania: Koniec operacji ratunkowych po trzęsieniu ziemi; 50 ofiar śmiertelnych


Bilans ofiar śmiertelnych wtorkowego trzęsienia ziemi w Albanii wzrósł do 50 i zakończono już operacje ratunkowe - ogłosił w sobotę premier Edi Rama dziękując miejscowym i zagranicznym ekipom, które przyszły na pomoc, głównie z Francji.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Hongkong: Po 11 dniach oblężenia policja weszła na kampus PolyU


Policjanci i strażacy weszli w czwartek na otoczony przez policję od 11 dni kampus Uniwersytetu Politechnicznego (PolyU) w Hongkongu, by zebrać dowody i usunąć niebezpieczne materiały. Wcześniej barykadowali się tam uczestnicy prodemokratycznych protestów.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Zamieszanie wokół impeachmentu: Szef amerykańskiej dyplomacji planuje odejść


Zamieszanie wokół możliwego impeachmentu zaostrzyło relacje Pompeo z Trumpem.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Ulana Suprun: Kiedy 115 tys. ludzi zachorowało na odrę, z czego 41 zmarło, rodzice przekonali się do szczepień [WYWIAD]


Ulana Suprun, która do sierpnia kierowała pracami ukraińskiego resortu zdrowia, mówi DGP o postępach Kijowa w walce z ogniskami odry.

Tagi: Rodzice, Praca
Źródło: www.gazetaprawna.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami