Wiadomości ze świata  RSS
Ekipa Zełenskiego wzywa do rozmów z MFW o obniżce cen gazu


Ekipa prezydenta elekta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wezwała rząd i państwową firmę paliwową Naftohaz do przeprowadzenia konsultacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) na temat obniżenia cen gazu dla konsumentów indywidualnych.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Trump ma plan na Bliski Wschód

#zrodlo
Jeden z elementów to pomoc finansowa dla Palestyny, by obudzić kulejącą gospodarkę. Drugi – sprawy ściśle polityczne, czyli np. status Jerozolimy.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Państwo Islamskie bierze odpowiedzialność za zamachy na Sri Lance


Państwo Islamskie wzięło na siebie odpowiedzialność za niedzielne zamachy terrorystyczne na Sri Lance - poinformowała we wtorek powiązana z tą organizacją agencja prasowa Amaq. Nie podała ona jednak żadnych dowodów na to.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Sri Lanka: Wzrósł bilans ofiar śmiertelnych


Do 310 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar serii ataków na kościoły i hotele, do których doszło w Niedzielę Wielkanocną na Sri Lance - poinformowała we wtorek policja. Jak dodano, w związku ze śledztwem w tej sprawie dokonano 40 zatrzymań.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Lokalny czy globalny dramat Sri Lanki

#zrodlo

Władze w Sri Dźajawardanapura Kotte będą musiały znaleźć odpowiedź na pytanie, jak to się stało, że służby przeoczyły przygotowania do wielkanocnych zamachów.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Media: Władze Korei Płn. uznały „pilną potrzebę” importu żywności


Władze Korei Płn. oceniły w dokumencie, do którego dotarły niedawno zagraniczne media, że w kraju występuje „pilna potrzeba” importu żywności, by zapobiec jej niedostatkom – podał w piątek południowokoreański dziennik „Dzoson Ilbo”.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

To nie koniec sprawy WikiLeaks. Aresztowanie Assange'a tylko wzmocni jego legendę

#zrodlo
Epopeja Juliana Assange’a zaczyna się raz jeszcze. Aresztowany w ekwadorskiej ambasadzie w Londynie twórca WikiLeaks może zostać wydany USA.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Nowojorska mafia : Zabito bossa rodziny Gambino

#zrodlo
W jeden wieczór Amerykanie przenieśli się w czasie do lat 80. poprzedniego wieku. W luksusowej dzielnicy Nowego Jorku kule dosięgły bossa rodziny Gambino – niegdyś najpotężniejszej spośród nowojorskich mafii.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Macron: Odbudujemy Notre Dame jeszcze piękniejszą


Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział we wtorek w transmitowanym na żywo orędziu do narodu, że zniszczona w wyniku pożaru paryska katedra Notre Dame zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat. Podziękował strażakom i osobom oferującym wsparcie w odbudowie.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Do Paryża z całego świata płyną wyrazy współczucia po pożarze Notre Dame

#zrodlo
Z całego świata napływają we wtorek do Paryża wyrazy współczucia po pożarze w słynnej katedrze Notre Dame. O solidarności z Francuzami zapewnili m.in. papież Franciszek, brytyjska królowa Elżbieta II czy prezydenci USA i Rosji, Donald Trump i Władimir Putin.

Rosyjskie służby trzymają się mocno


Mówi się, że o skuteczności służb specjalnych świadczy cisza medialna. W Rosji jest inaczej. Temat służb jest eksploatowany ponad miarę. To efekt prowadzonej przez nie walki informacyjnej. Sztucznie wykreowany obraz służb kłóci się z ich niepubliczną praktyką, ujawnianą w rezultacie dekonspiracji działań, śledztw dziennikarskich czy dyskredytujących je przecieków. Modelowym przykładem był rezonans sprawy Skripalów.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Finowie na lewo od centrum. Zwyciężają socjaldemokraci


Niedzielne wybory parlamentarne wygrali socjaldemokraci. Nieco gorszy wynik zanotowali eurosceptycy. Powstanie nowej koalicji może potrwać.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Legutko: W Europie większość polityków jest prorosyjska. Na tym tle PiS to dziwoląg [WYWIAD]


- Nie mam złudzeń: platforma antyrosyjska jako jedna z zasad porozumienia w nowym Parlamencie Europejskim nie jest możliwa. Salvini mówi: „Nie kocham Putina, ale sankcje uderzają we włoski przemysł”. W Europie większość polityków jest prorosyjska. Na tym tle PiS to dziwoląg - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Ryszard Legutko, filozof, polityk, współprzewodniczący Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, unijnej grupy politycznej w europarlamencie, do której należy PiS.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wybory w Finlandii: Socjaldemokraci wygrali po raz pierwszy od 20 lat


Partia socjaldemokratyczna (SDP) wygrała wybory parlamentarne w Finlandii - poinformowało w nocy z niedzieli na poniedziałek fińskie ministerstwo sprawiedliwości. Według nieoficjalnych wyników ze wszystkich lokali wyborczych ugrupowanie to zdobyło 17,7 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła Partia Finowie (PS) z 17,5 proc. poparcia.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Zełenski nie pojawił się na debacie z Poroszenką


Kandydat na prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który uzyskał największe poparcie w I turze wyborów prezydenckich, nie przybył w niedzielę na debatę ze swoim rywalem, urzędującym szefem państwa Petrem Poroszenką. Zmierzą się oni w II turze wyborów 21 kwietnia.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Francja: 27 zatrzymanych podczas demonstracji "żółtych kamizelek" w Paryżu


Podczas sobotniego protestu "żółtych kamizelek" w Paryżu zatrzymano 27 osoby - informuje Reuters. 23 osoby zatrzymano także w Tuluzie na południu Francji. Kilkuset uczestników demonstracji podpalało samochody i motocykle.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Smalianczuk: W Kuropatach ludzie byli zabijani przez komunistów. Szkoda, że Polska milczy w tej sprawie [WYWIAD]


- Od początku kwietnia trwają w Kuropatach przeprowadzane z inicjatywy białoruskich władz „prace porządkowe”, a robotnicy zabierają stamtąd dziesiątki krzyży upamiętniających ofiary NKWD - mówi w wywiadzie dla DGP Alaksander Smalianczuk, profesor Instytutu Slawistyki PAN. Zajmuje się m.in. polityką historyczną i historią mówioną.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

May pozostanie premierem do zakończenia brexitu

#zrodlo
Minister finansów Wielkiej Brytanii Philip Hammond uważa, że Theresa May pozostanie szefową brytyjskiego rządu do zakończenia brexitu. "O ile wiem, nie ma ona zamiaru rezygnować z urzędu przed zamknięciem tego procesu" - powiedział Hammond agencji Bloomberg.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Premier: Zależy nam na otwarciu chińskiego rynku na eksport polskiej wieprzowiny


Zależy nam na otwarciu chińskiego rynku na eksport polskiej wieprzowiny z regionów, w których nie ma ASF - zadeklarował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił, Polska chce też doprowadzić do szerszego otwarcia chińskiego rynku na polski drób.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Morawiecki w Dubrowniku weźmie udział w szczycie z Chinami


Premier Mateusz Morawiecki w piątek rano przybył do Dubrownika w Chorwacji, gdzie m.in. weźmie udział w VIII szczycie państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin (format 16+1). Szef polskiego rządu spotka się także z premierem ChRL Li Keqiangiem.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Kaczyński o katastrofie w Smoleńsku: Nie pozwolimy, by zamknęli nam usta


My nie pozwolimy tym, którzy nie chcą poznać prawdy o katastrofie smoleńskiej, by odnieśli sukces, by zamknęli nam usta i poddali amnezji pamięć narodu - oświadczył w środę w 9 rocznicę katastrofy smoleńskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Musimy tą drogą iść dalej - podkreślił.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Brexit: Długi okres przejściowy umożliwia dramatyczne zwroty akcji [OPINIA]


Dla Polski wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie bezsprzecznie olbrzymim ciosem. Narusza nasze podstawowe interesy gospodarcze, obronne i strategiczne. Polska ma żywotny interes, aby naszych rodaków na Wyspach chroniło prawo europejskie. Londyn jest też jednym z największych inwestorów zagranicznych w naszym kraju i jednym z naszych największych rynków eksportowych.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Generał renegat kładzie rękę na libijskiej ropie


Od upadku Kaddafiego w 2011 r. sytuacja w kraju jest daleka od stabilnej. Teraz pokojowi w kraju zagraża konflikt między dwoma ośrodkami władzy.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Netanjahu walka o reelekcję. I wolność


Pogrążony w skandalach premier stara się dzisiaj o wybór na piątą kadencję. Jeśli wygra, będzie na najlepszej drodze do tego, aby zostać najdłużej urzędującym szefem rządu w historii kraju.

Tagi: Historia
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Raport Muellera i niejasne interesy Donalda Trumpa. Oto wszystkie grzechy prezydenta [WYWIAD]


- Minister sprawiedliwości tak konstruował streszczenie raportu, żeby nie można było na jego podstawie postawić głowy państwa w stan oskarżenia za nadużywanie władzy - mówi Chris Ellis, politolog z Uniwersytetu Bucknella w Pensylwanii, specjalista od współczesnej amerykańskiej polityki.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wybory, które mogą odwrócić rozszerzenie Unii Europejskiej


Kończy się era centrowego konsensusu w parlamencie europejskim. Jest prawdopodobne, że po wyborach nowa koalicja zaostrzy stanowisko wobec państw uznanych za łamiące unijne zasady praworządności.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Amerykanie to „uśmiechnięci niewolnicy” [WYWIAD]W Ameryce nastąpiła dewaluacja słów. Nie wystarczy, żeby było dobrze, musi być niesamowicie, fantastycznie, idealnie, wręcz bosko – mówi Żaneta Auler, Polka, która od lat mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Tagi: Ameryka
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Demontaż układu. Co czeka Kazachstan po abdykacji Nazarbajewa?


Nursułtan Nazarbajew zamienił Kazachstan w państwo stabilne i obliczalne, choć prawa człowieka wciąż są tam łamane. Co czeka kraj po abdykacji władcy?

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wielka Brytania jak Włochy. Tylko z gorszą pogodą


Brexit kładzie się cieniem na gospodarce kraju, jeszcze zanim ten pożegnał się z Brukselą.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

CKW na Ukrainie podliczyła 100 proc. protokołów. W II turze wyborów Zełenski i Poroszenko


Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy zakończyła w czwartek liczenie elektronicznych protokołów z niedzielnych wyborów prezydenckich i potwierdziła, że do ich drugiej tury przeszli komik Wołodymyr Zełenski i urzędujący szef państwa Petro Poroszenko.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami