Wiadomości ze świata  RSS
Demonstracje antyrządowe w Tiranie. Protestujący chcą dymisji premiera Albanii

#zrodlo
Na wezwanie opozycyjnej Partii Demokratycznej demonstranci próbowali w sobotę wtargnąć do siedziby rządu w Tiranie, by domagać się dymisji premiera Albanii, socjalisty Ediego Ramy, którego rząd oskarżają o korupcję.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Marsze "żółtych kamizelek" tracą impet. Ponad połowa Francuzów chce ich zawieszenia

#zrodlo
We Francji w sobotę odbyły się kolejne marsze "żółtych kamizelek"; w Paryżu manifestowało ok. 3 tys. osób - poinformowało francuskie MSW. Po trzech miesięcy manifestacji ruch traci poparcie, 56 proc. Francuzów chce, by zawiesił protesty.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Coraz więcej mieszkańców Arabii Saudyjskiej prosi o azyl za granicą


Coraz więcej mieszkanek i mieszkańców Arabii Saudyjskiej ucieka ze swojego kraju i prosi o azyl za granicą - podała w sobotę dpa za Amnesty International. Organizacja wskazuje na represjonowanie w tym kraju obrońców praw człowieka i przeciwników władz.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Prezydent Erdogan nie zamierza wycofać się z zakupu S-400 od Rosji


Turcja nie zamierza wycofywać się z umowy na zakup od Rosji rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej S-400 - oświadczył w sobotę prezydent Recep Tayyip Erdogan, cytowany przez telewizję NTV.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Czaputowicz: W Monachium o bezpieczeństwie nie tylko militarnym, ale także energetycznym


Nie tylko bezpieczeństwo militarne, ale także energetyczne jest tematem rozmów na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa – powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz, który swoim rozmówcom relacjonował także warszawską konferencję nt. Bliskiego Wschodu.

Tagi: MSZ, Monachium
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Europosłowie PiS i PO podzieleni w ocenie konferencji bliskowschodniej


Europarlamentarzyści PiS i PO są podzieleni w ocenie konferencji bliskowschodniej, która odbyła się w Warszawie. Zdaniem europosła Kosmy Złotowskiego (PiS), konferencja jest sukcesem Polski. Dariusz Rosati (PO) uważa, że zakończyła się ona porażką.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wiceprezydent USA porównuje reżim Iranu do nazizmu


Wiceprezydent USA Mike Pence oskarżył Iran o antysemityzm podobny do tego, jaki cechował nazistów. Jak podkreśla Reuters, takie porównanie nasunęło się Pence'owi po jego piątkowej wizycie w obozie Auschwitz-Birkenau.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Japońskie myśliwce obserwowały rosyjskie bombowce nad Oceanem Spokojnym


Myśliwce japońskich sił powietrznych obserwowały rosyjskie bombowce odbywające lot szkoleniowy nad zachodnią częścią Oceanu Spokojnego - informuje w piątek Interfax, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

PE odwołał konferencję byłego premiera Katalonii


Władze Parlamentu Europejskiego odwołały w piątek zaplanowaną na poniedziałek w jego brukselskiej siedzibie konferencję byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta. O zablokowanie tego wydarzenia prosili liderzy trzech hiszpańskich ugrupowań w PE.

Tagi: Parlament
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Mołdawia: Przed wyborami Facebook usunął konta mające wpływać na nastroje społeczne


Facebook poinformował, że usunął ok. 200 kont, które miały wpływać na nastroje społeczne w Mołdawii przed zaplanowanymi na 24 lutego wyborami parlamentarnymi w tym kraju.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Błaszczak: Więcej wojsk USA w Polsce to bezpieczniejsza flanka wschodnia

#zrodlo
Zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce będzie miało znaczenie dla całej wschodniej flanki NATO; jeśli będzie trzeba, Pentagon dostanie więcej czasu na przedstawienie Kongresowi opinii w tej sprawie – powiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

W Madrycie obywatele Chin demonstrowali przeciw zablokowaniu ich kont


Kilkuset obywateli Chin mieszkających w Hiszpanii demonstrowało w piątek w Madrycie przed oddziałem banku BBVA, protestując przeciw zablokowaniu bez uprzedzenia ich kont. BBVA wyjaśnia, że wykonuje zalecenia mające na celu "utrudnienie prania brudnych pieniędzy".

Źródło: www.gazetaprawna.pl

USA protestują przeciw udziałowi przedstawiciela rządu Maduro w konferencji rozbrojeniowej


Stany Zjednoczone wyraziły w piątek sprzeciw wobec udziału przedstawiciela rządu dotychczasowego prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro w Konferencji Rozbrojeniowej w Genewie, kwestionując legalność jego mandatu.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Salvini: Nie mamy zamiaru wyjść z Unii Europejskiej


Wicepremier Włoch Matteo Salvini zapewnił w piątek, że rząd nie wyprowadzi kraju z UE. Tak odniósł się do słów polityka swego ugrupowania - Ligi - Claudio Borghiego, że należy po wyborach do Parlamentu Europejskiego wyjść z UE, jeśli dalej będzie "toksyczna".

Źródło: www.gazetaprawna.pl

USA nałożyły sankcje na pięciu współpracowników Maduro


Stany Zjednoczone nałożyły sankcje finansowe na pięciu bliskich współpracowników byłego prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, w tym trzy najważniejsze postacie wenezuelskiego wywiadu - poinformowało amerykańskie ministerstwo skarbu.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Będzie mur na granicy z Meksykiem?

#zrodlo
Prezydent USA Donald Trump powtórzył w piątek, że ogłosi stan wyjątkowy, by bez zgody Kongresu zdobyć fundusze na mur na granicy z Meksykiem. Dodał, że wykorzysta przywileje władzy wykonawczej, by obejść decyzje Kongresu, i pozyska więcej publicznych pieniędzy na ten projekt.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

USA: W przyszłym tygodniu kolejna runda negocjacji handlowych z Chinami


Urzędnicy z USA i Chin spotkają się w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie, by kontynuować rozmowy w sprawie sporu handlowego – powiedziała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders, oceniając, że zakończona w piątek runda negocjacji w Pekinie przyniosła postępy.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Kukiz: z Ruchem Pięciu Gwiazd łączy nas przekonanie o potrzebie reformy UE

#zrodlo
Paweł Kukiz, który w piątek zawarł sojusz z włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, powiedział, że z formacją tą łączy jego ruch przekonanie o potrzebie reformy UE i położenia kresu "dyktatowi" dwóch państw - Niemiec i Francji.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Czaputowicz: Państwa UE powinny wzmocnić zdolności obronne


Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz powiedział w piątek na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że unijni członkowie NATO powinni wzmocnić swoje zdolności obronne i zwiększyć wydatki na ten cel.

Tagi: NATO
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Kancelaria Premiera Izraela: Wypowiedź Netanjahu została źle zrozumiana


Podczas rozmowy z dziennikarzami premier Benjamin Netanjahu mówił o Polakach, nie polskim narodzie ani państwie; jego wypowiedź została błędnie zrozumiana i zacytowana w prasie - oświadczyła w piątek kancelaria szefa izraelskiego rządu.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Komisja Europejska nie komentuje wyników konferencji w Warszawie


Komisja Europejska nie skomentowała w piątek wyników zakończonej dzień wcześniej w Warszawie konferencji, poświęconej budowaniu pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Zielone światło dla nałożenia sankcji na Rosję


W poniedziałek na spotkaniu w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych krajów UE mają dać zielone światło dla nałożenia sankcji w związku z agresją Rosji na Ukrainę w rejonie Morza Azowskiego – powiedziało PAP w piątek unijne źródło dyplomatyczne.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wywiady Niemiec i Francji chcą współpracować z Brytyjczykami również po brexicie


Wywiady RFN i Francji chcą współpracować z Brytyjczykami również po brexicie. Bliski sojusz jest niezbędny, by skutecznie bronić Europy przed islamizmem, terroryzmem czy cyberatakami - zadeklarowali szefowie służb tych krajów w piątek na spotkaniu w Monachium.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Brytyjskie media: Szczyt w Warszawie ujawnia podziały w UE w sprawie Iranu


Bliskowschodni szczyt w Warszawie podkreślił skalę podziałów wewnątrz Unii Europejskiej w sprawie polityki wobec Iranu - oceniła w piątek brytyjska prasa. Zwróciła także uwagę na ocieplenie relacji między Izraelem i państwami arabskimi.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Rozpoczęła się Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa


W Monachium rozpoczęła się konferencja poświęcona kwestiom światowego bezpieczeństwa. Jest to największe tego rodzaju wydarzenie na świecie. W Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa bierze udział około 30 szefów państw i rządów oraz około 90 ministrów.

Tagi: Monachium
Źródło: www.gazetaprawna.pl

USA chcą rozszerzyć walkę z IS poza Irak i Syrię

#zrodlo
Stany Zjednoczone chcą wspólnie z sojusznikami rozszerzyć walkę z organizacją terrorystyczną Państwo Islamskie (IS) poza Irak i Syrię. Taką deklarację złożył w Monachium pełniący obowiązki szefa Pentagonu Patrick Shanahan.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

„Grozi nam era zbrojeń atomowych". W Monachium rusza konferencja bezpieczeństwa


Berliński dziennik "Tagesspiegel", zapowiadając Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa, kreśli pesymistyczny obraz międzynarodowego porządku. Struktura światowego bezpieczeństwa ulega erozji. Dla ładu opartego na zachodnich zasadach jest jednak nadzieja - czytamy.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Łukaszenka: Nie rozmawialiśmy z Putinem o manewrze podatkowym


Manewr podatkowy nie był tematem rozmów z Władimirem Putinem – powiedział w piątek prezydent Białorusi Alaksanr Łukaszenka, podsumowując trzydniową wizytę w Soczi. Oświadczył, że Białoruś jest gotowa integrować się z Rosją na tyle, na ile gotowa jest Moskwa.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

„Sueddeutsche Zeitung" po warszawskiej konferencji: Nadejdą kolejne turbulencje


Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung", komentując warszawską konferencję na temat Bliskiego Wschodu, zapowiada poważne turbulencje w relacjach UE z USA. Według lewicowo-liberalnej gazety Ameryka znowu próbuje dzielić Unię Europejską.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wybory europejskie: Kukiz'15 zawarł sojusz z włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd


Ruch Kukiz'15 zawarł sojusz ze współrządzącym we Włoszech antysystemowym Ruchem Pięciu Gwiazd przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Prezentacji nowej grupy dokonał w piątek w Rzymie lider włoskiej formacji, wicepremier Włoch Luigi Di Maio.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami