Wiadomości ze świata  RSS
“El Confidencial”: strajki klimatyczne są powiązane z dużym biznesem


Za organizatorami strajków klimatycznych, zainicjowanych przez ekolożkę Gretę Thunberg, stoją duże koncerny, a także firmy inwestujące w sektorze energii - twierdzi w piątek “El Confidencial”. W Madrycie, gdzie wydawany jest dziennik, od poniedziałku trwa szczyt klimatyczny ONZ COP25.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

W Los Angeles Museum of the Holocaust upamiętniono Polaków ratujących Żydów

#zrodlo
W parku okalającym Los Angeles Museum of the Holocaust odsłonięto tablicę pod drzewem dedykowanym Polakom, którzy ratowali Żydów z Holokaustu. "To drzewo upamiętnia Sprawiedliwych z Polski, którzy ryzykowali życie, aby ocalić Żydów podczas Holokaustu" - czytamy na tablicy.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Jubileusz NATO, czyli obrażony Trump i złośliwy Macron


Zaklęcia Jensa Stoltenberga na temat jedności paktu niczego nie zmieniają. NATO jest coraz bardziej podzielone, a jego członkowie nie szczędzą sobie złośliwości
– Patrzę na Macrona i myślę, że potrzebuje ochrony bardziej niż ktokolwiek inny, a widzę, jak zrywa z NATO – mówił wczoraj w Londynie Donald Trump.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Tusk uhonorowany za "zaangażowanie w międzynarodowe porozumienie i pojednanie"

#zrodlo
Donald Tusk odebrał w niedzielę w Hamburgu nagrodę im. Marion Doenhoff. Były szef Rady Europejskiej został uhonorowany za zaangażowanie w międzynarodowe porozumienie i pojednanie.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Strajk pedagogów w Budapeszcie. Nauczyciele chcą 30-procentowej podwyżki


Ponad 1000 osób wzięło w sobotę udział w proteście zorganizowanym w Budapeszcie przez węgierskie związki zawodowe pedagogów. Domagano się m.in. podwyżek oraz zmniejszenia obciążeń dla uczniów i nauczycieli.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Atak terrorystyczny na Moście Londyńskim. Państwo Islamskie bierze odpowiedzialność


Dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) twierdzi, że piątkowy atak terrorystyczny na Moście Londyńskim przeprowadził jeden z jej bojowników - wynika z informacji podanej w sobotę przez powiązaną z IS agencję Amak.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Lepiej z Tuskiem czy bez Tuska? Sprawdzamy, czego dokonał przewodniczący RE [PODSUMOWANIE]

#zrodlo
To nowe kierownictwo UE pokaże, co naprawdę robił przez te lata polski przewodniczący Rady Europejskiej. Jeśli wierzyć PiS, to w zasadzie nic.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Albania: Koniec operacji ratunkowych po trzęsieniu ziemi; 50 ofiar śmiertelnych


Bilans ofiar śmiertelnych wtorkowego trzęsienia ziemi w Albanii wzrósł do 50 i zakończono już operacje ratunkowe - ogłosił w sobotę premier Edi Rama dziękując miejscowym i zagranicznym ekipom, które przyszły na pomoc, głównie z Francji.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Hongkong: Po 11 dniach oblężenia policja weszła na kampus PolyU

#zrodlo
Policjanci i strażacy weszli w czwartek na otoczony przez policję od 11 dni kampus Uniwersytetu Politechnicznego (PolyU) w Hongkongu, by zebrać dowody i usunąć niebezpieczne materiały. Wcześniej barykadowali się tam uczestnicy prodemokratycznych protestów.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Zamieszanie wokół impeachmentu: Szef amerykańskiej dyplomacji planuje odejść


Zamieszanie wokół możliwego impeachmentu zaostrzyło relacje Pompeo z Trumpem.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Ulana Suprun: Kiedy 115 tys. ludzi zachorowało na odrę, z czego 41 zmarło, rodzice przekonali się do szczepień [WYWIAD]


Ulana Suprun, która do sierpnia kierowała pracami ukraińskiego resortu zdrowia, mówi DGP o postępach Kijowa w walce z ogniskami odry.

Tagi: Rodzice, Praca
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Parlament Europejski poparł KE pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen


W głosowaniu w Strasburgu Parlament Europejski poparł Komisję Europejską pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen. Oznacza to, że nowa KE będzie mogła rozpocząć pracę 1 grudnia.

Nowa szefowa KE zapowiada reformę systemu azylowego


Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w środę w Parlamencie Europejskim, że na początku przyszłego roku przedstawiony zostanie plan walki z rakiem. Jej kolegium ma też zaproponować reformę systemu azylowego.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Von der Leyen apeluje w europarlamencie o poparcie dla nowej KE

#zrodlo
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaapelowała w środę w Parlamencie Europejskim o poparcie jej kolegium, obiecując nowe otwarcie dla Europy. Jak podkreśliła, zmiany, które będzie wprowadzała, będą dotykać każdej sfery życia i nie będą proste.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

W PE debata o LGBTI w Polsce. "Wymyślono nowego wroga"

#zrodlo
We wtorek w PE w Strasburgu odbyła się debata na temat sytuacji LGBTI w Polsce. Większość europosłów, w tym z PO, wskazywała, że polskie władze odpowiadają za dyskryminację osób LGBTI. Część, w tym europosłowie PiS, przekonywała, że Polska jest tolerancyjna.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

USA: Bloomberg ogłosił start w wyborach prezydenckich


Michael Bloomberg ogłosił w niedzielę, że wystartuje w wyborach prezydenckich w USA w 2020 roku. Były burmistrz Nowego Jorku, miliarder i filantrop będzie ubiegał się o nominację Partii Demokratycznej.

Tagi: USA
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Morawiecki: Prezydent ma cechy przywództwa, jakiego potrzebujemy


To co prezydent Andrzej Duda zrobił w stosunkach polsko-amerykańskich świadczy o ogromnej skuteczności, a zarazem pokorze - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki w Polsat News. Prezydent, jak dodał, zdradza "cechy przywództwa, jakiego potrzebujemy".

Źródło: www.gazetaprawna.pl

USA: Impeachment coraz bliżej. W Kongresie trwają przesłuchania świadków


Miniony tydzień był trudny dla Donalda Trumpa. Była ambasador USA w Kijowie zeznała w Kongresie przeciwko prezydentowi. Zaś jego były doradca został uznany za winnego m.in. utrudniania działania wymiaru sprawiedliwości.

Tagi: USA
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wybory na Białorusi: Dojrzewa dwustronna zmiana pokoleń


Parlament na Białorusi zdegradowano do pozbawionej znaczenia politycznego instytucji. Dlatego niedzielne wybory nie wywoływały większych emocji.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Azow to realny problem. Neonazistowski pułk opłaca ukraińskie wojsko, policję i ministerstwa


Po tym jak amerykański polityk zaproponował, by pułk Azow dopisać do listy organizacji terrorystycznych, na Ukrainie wybuchła burza. Od kilku tygodni protestują skrajnie prawicowi aktywiści i mainstreamowi politycy. Przy okazji ujawniono też skalę wpływów tej organizacji we władzach w Kijowie.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Potocki: Macron rzuca wyzwanie Berlinowi


Słowa Emmanuela Macrona o NATO w stanie śmierci mózgowej zelektryzowały media zwłaszcza w tych państwach, które traktują Sojusz jako podstawową gwarancję bezpieczeństwa. Francuski przywódca w ostatnim czasie coraz odważniej kreśli ambitną wizję roli Paryża w Europie i reszcie świata. Wizję radykalnie sprzeczną z polskimi interesami.

Tagi: NATO, Berlin
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Tuskowi źle w Brukseli nie będzie. Powrót do Polski to duże ryzyko [OPINIA]


Powrót do polskiej polityki był obciążony dużym ryzykiem. W Warszawie na Donalda Tuska czekałaby trudna batalia w wyborach prezydenckich i ponowne, niewiele łatwiejsze rozpychanie się łokciami we własnym obozie politycznym. Natomiast pozostanie w Brukseli oznacza duże pieniądze, wpływowe stanowisko i splendor europejskich salonów.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Koniec indiańskiego prezydenta. Boliwia w chaosie


Pod naporem protestów i druzgocącej oceny niedawnych wyborów prezydenckich przez międzynarodowych obserwatorów Evo Morales podał się do dymisji. Rządzący od 2006 r. 80. prezydent Boliwii był jej pierwszym przywódcą wywodzącym się z ludności indiańskiej, którego wybrano w demokratycznych wyborach.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Polowanie na Trumpa. Nigdy nieużywana poprawka do konstytucji pozbawi go urzędu?


Demokraci zastanawiają się, czy aby pozbyć się prezydenta, nie skorzystać z nigdy nieużywanej 25. poprawki do konstytucji.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Ameryka na wojnie z cukrowymi kuleczkami


Koniec z polityką tolerancji dla produktów homeopatycznych – Agencja ds. Żywności i Leków ostrzega, że to środki, które mogą być trujące.

Tagi: Ameryka
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Grajewski: Relacje z Niemcami są bardzo dobre, ale puste


Prezydent Andrzej Duda i szef MSZ Jacek Czaputowicz w sobotę wzięli udział w obchodach 30-lecia upadku muru berlińskiego. – Nasze relacje są bardzo dobre – przekonywał minister spraw zagranicznych RP. Owszem, na tle relacji politycznych, a raczej ich braku, z takimi krajami, jak Rosja czy Francja, kontakty z Berlinem można uznać za świetne. Niemieccy przedstawiciele widzą to podobnie. Heiko Maas dwa tygodnie temu na zjeździe Towarzystw Niemiecko-Polskich w Homburgu zapewniał, jak ważne dla niego są relacje z Polską. A jednak obserwatorzy zwracają uwagę na pustkę, która wyziera zza tych frazesów.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Niemiec media o Marszu Niepodległości: Demonstracja "prawicowych ekstremistów"


W pierwszych relacjach na temat tegorocznego Marszu Niepodległości w Warszawie niemieckie media piszą o nim jako o demonstracji "prawicowych ekstremistów". Podkreślają, że przedstawiciele rządu nie brali w niej udziału.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Kanada. Quebec ogranicza używanie języka angielskiego


W Kanadzie są dwa oficjalne języki federalne: angielski i francuski, ale nie zawsze pokojowo współistnieją. Rząd frankofońskiego Quebecu właśnie ogranicza używanie angielskiego.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wybory prezydenckie w Rumunii. Będzie druga tura


Niedzielną I turę wyborów prezydenckich w Rumunii wygrał obecny szef państwa Klaus Iohannis, zdobywając 38,7 proc. głosów - wynika z sondażu exit poll ośrodka IRES. W II turze zmierzy się z byłą premier Vioricą Dancilą, która uzyskała 22 proc. poparcia.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Mur nierówności wciąż dzieli Nemcy


Nad Sprewą trwają przygotowania do sobotnich uroczystości. W weekend światowi liderzy, w tym prezydent Andrzej Duda, zjadą do stolicy Republiki Federalnej Niemiec, aby wziąć udział w obchodach rocznicy upadku muru berlińskiego. 30 lat temu, wieczorem 9 listopada 1989 r., straż graniczna Niemieckiej Republiki Demokratycznej na rozkaz partyjnej nomenklatury podniosła szlaban na przejściu dzielącym komunistyczny wschód i demokratyczny zachód. W kolejnych godzinach otwarto także inne przejścia między NRD a RFN. Tłumy ludzi błyskawicznie skorzystały z nowych możliwości.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami