Rozrywka  RSS
"Czuły narrator" - wykład noblowski Olgi TokarczukW sztokholmskiej siedzibie Szwedzkiej Akademii odbyła się ceremonia wygłoszenia przez tegorocznych laureatów literackiego Nobla wykładów noblowskich. Wykłady odbywały się w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej. Wśród słuchaczy są m.in. p.o. ambasador RP w Sztokholmie Iwona Jabłonowska, dyrektor Instytutu Polskiego Paweł Ruszkiewicz, wieloletnia pracownica Instytutu Halina Goldfarb, która promowała twórczość Tokarczuk w Szwecji. Pierwsza głos zabrała polska noblistka. Na początku wykładu noblowskiego mówiła o kryzysie narracji we współczesnym...

Źródło: www.rmf24.pl

Odczyt noblowski Handkego: Inspirowały mnie opowieści matkiPeter Handke mówił w sobotnim wykładzie noblowskim o inspiracji, jaką czerpał z opowieści matki o serbskich korzeniach i ze słowiańskich litanii religijnych. Proserbskie wypowiedzi pisarza o wojnie w byłej Jugosławii wywołały już wcześniej protesty przeciwko honorowaniu go literackim Noblem.

Źródło: www.rmf24.pl

Magdalena Miśka-Jackowska z Mediatorem za program w RMF Classic!Magdalena Miśka-Jackowska z RMF Classic wyróżniona mediatorem! Dziennikarka została nagrodzona w kategorii Akumulator za cykl audycji „Zagraj to jeszcze raz”, poświęconych muzyce filmowej.

Źródło: www.rmf24.pl

Wykład noblowski Olgi Tokarczuk: Fikcja jest zawsze jakimś rodzajem prawdyW sztokholmskiej siedzibie Szwedzkiej Akademii trwa się ceremonia wygłoszenia przez tegorocznych laureatów literackiego Nobla wykładów noblowskich. Pierwsza głos zabrała Olga Tokarczuk, nagrodzona Noblem za rok 2018. Na początku wykładu noblowskiego mówiła o kryzysie narracji we współczesnym świecie oraz o pułapce, jaką okazała się powszechna w naszych czasach narracja pierwszoosobowa, która, zdaniem pisarki, traci z oczu uniwersalną perspektywę. Jednak stosowana w literaturze fikcja jest zawsze jakimś rodzajem prawdy – podkreśliła polska...

Tagi: Zoo, Sztokholm
Źródło: www.rmf24.pl

"Czuły narrator". Odczyt noblowski Olgi Tokarczuk [TRANSMISJA NA ŻYWO]Dziś laureatka literackiej nagrody Nobla za 2018 rok Olga Tokarczuk zaprezentuje swój noblowski odczyt. Jak ujawniła Fundacja Noblowska, esej Olgi Tokarczuk zatytułowany jest "Czuły narrator". Tekst odczytany zostanie przez autorkę w języku polskim.

Źródło: www.rmf24.pl

Handke przerwał konferencję noblowską: To nie jest miejsce do pytań o wojnę w byłej JugosławiiKonferencję prasową Petera Handkego zdominował temat jego wypowiedzi o wojnie w byłej Jugosławii. "Nie mam zdania na temat wojny w Jugosławii. Nie mam opinii. Lubię literaturę, a nie opinie" - mówił tegoroczny laureat literackiej nagrody Nobla.

Źródło: www.rmf24.pl

Tokarczuk przekazała do Muzeum Nagrody Nobla z osobistymi zapiskamiLaureatka literackiego Nobla za rok 2018 przekazała do Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie podręczny kalendarz z ubiegłego roku z osobistymi zapiskami. "Jestem podróżniczką w czasie" - powiedziała Olga Tokarczuk podczas piątkowej wizyty w muzeum.

Źródło: www.rmf24.pl

Sztokholmska filharmonia: To tam odbędzie się ceremonia wręczenia nagrody Nobla

#zrodlo

To w sztokholmskiej filharmonii od 1926 roku 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla, wręczane są ufundowane przez niego nagrody. Laureaci odbierają z rąk króla złote medale, dyplomy oraz pokaźne czeki.

Źródło: www.rmf24.pl

Laureaci nagrody Nobla. Czy wiesz, że…

#zrodlo

27 listopada 1895 roku Alfred Nobel złożył podpis na swoim testamencie. Testamencie, który stał się sensacją na skalę światową. Szwedzki wynalazca i bogacz spadkobiercom pozostawił nikłą część swojego majątku. Fortunę przeznaczył na ufundowanie nagród w takich dziedzinach jak fizyka, chemia, medycyna, literatura i za wysiłek pokładany w pokój. Nagrody Nobla są wręczane od 1901 roku.

Tagi: Medycyna
Źródło: www.rmf24.pl

Polscy laureaci Literackiej Nagrody Nobla: Sienkiewicz, Reymont, Miłosz, Szymborska i TokarczukOlga Tokarczuk, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz – to polscy laureaci literackiej Nagrody Nobla.

Źródło: www.rmf24.pl

Tokarczuk: Nobel dla mnie mógł troszeczkę wpłynąć na wynik wyborów w PolsceOlga Tokarczuk na konferencji prasowej, otwierającej tydzień noblowski w Sztokholmie przypomniała, że po otrzymaniu wiadomości o nagrodzie spontanicznie zaapelowała do czytelników, żeby w ostatnich wyborach parlamentarnych głosowali za demokracją, a przeciw autorytaryzmowi. "Mój apel mógł wpłynąć troszeczkę na wynik wyborów" - mówiła noblistka w piątek.

Źródło: www.rmf24.pl

Alfred Nobel: Od chłopca z zapałkami do najbogatszego wagabundy Europy

#zrodlo

Urodził się w 1833 roku w Sztokholmie w rodzinie inżynierów. Sam był chemikiem i wynalazcą. W 1895 roku kupił stalownię, którą przekształcił w zakłady zbrojeniowe. Przez całe swoje życie Alfred Nobel zgromadził gigantyczny majątek, wzbogacając się na produkcji środków, które służyły do zabijania. To sprawiło, że w testamencie zapisał swój majątek „tym, którzy przyczynią się dla ludzkości”. Był człowiekiem renesansu, władał biegle pięcioma językami, pisał wierze po szwedzku i angielsku, podróżował po całym świecie, umarł w samotności.

Źródło: www.rmf24.pl

Olga Tokarczuk odwiedzi szkołę w imigranckiej dzielnicy. Peter Handke nie został zaproszonyLaureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk odwiedzi szkołę w imigranckiej dzielnicy Tensta w Sztokholmie. Polska pisarka bierze udział w tygodniu noblowskim. W piątek podpisała krzesło w kawiarni Muzeum Nobla. We wtorek 10 grudnia odbierze z rąk króla Szwecji złoty medal oraz dyplom.

Źródło: www.rmf24.pl

Muzeum Nobla. Pierwszy przystanek w Sztokholmie dla laureatów prestiżowej nagrody"Oczywiście, że przyjadę do Sztokholmu odebrać Nobla" – zapowiedziała już w październiku Olga Tokarczuk, której przyznano literacką nagrodę Nobla za rok 2018. Polska pisarka jak zapowiedziała, tak zrobiła. Od czwartku gości już w stolicy Szwecji. 10 grudnia odbierze z rąk króla Karola XVI Gustawa noblowski złoty metal oraz dyplom. Punktem kulminacyjnym uroczystości będzie bankiet w ratuszu w Sztokholmie. Dziś laureaci Nagrody Nobla zwiedzili między innymi muzeum Alfreda Nobla. Zostawią po sobie pamiątki – autografy na krzesłach w muzealnej...

Źródło: www.rmf24.pl

Świąteczna gala Robbie’ego Williamsa. Zdobądź wejściówkę

#zrodlo

Robbie Williams przyjeżdża do Polski. 8 grudnia wystąpi w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Robbie Williams z zespołem wykona świąteczne klasyki oraz nowe utwory ze swojej płyty "The Christmas Present".

Źródło: www.rmf24.pl

Aerosmith ogłasza daty 2020 European Tour z okazji 50-lecia istnienia zespołu

#zrodlo

Świeżo po odbyciu serii fenomenalnych koncertów Deuces are Wild w Las Vegas amerykański rockowy zespół wszech czasów AEROSMITH przyjedzie do Europy z ekskluzywną trasą koncertową. 12 lipca zespół wystąpi w Krakowie w Tauron Arena.

Źródło: www.rmf24.pl

Albert Camus został zabity przez KGB? Tak twierdzi włoski pisarz​Albert Camus, francuski laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury, zginął w wypadku samochodowym 60 lat temu. Teraz jeden z badaczy opublikował książkę, w której stawia tezę, że pisarz został zamordowany na zlecenie sowieckiego KGB za jego antyradzieckie wypowiedzi - pisze brytyjski "The Guardian".

Źródło: www.rmf24.pl

Zajrzyjcie do... Szuflandii - filmowej krainy krasnoludków

#zrodlo

Szuflandia, czyli kamienica przy ul. Wólczańskiej 17 w Łodzi, dziś i jutro otwiera swoje drzwi przed zwiedzającymi. Budynek zasłynął za sprawą kultowego filmu „Kingsajz” w reżyserii Juliusza Machulskiego. Jak wygląda filmowa kraina krasnoludków?

Tagi: Filmy
Źródło: www.rmf24.pl

90 lat temu urodził się Stanisław Bareja. "Nie był ulubieńcem krytyków, kiedyś uznawano go za szmirusa"

#zrodlo

90 lat temu, 5 grudnia 1929 roku, urodził się Stanisław Bareja, uznawany za króla polskiej komedii. "Chyba w ogóle dlatego zostałem reżyserem, by móc robić komedie" - mówił w 1967 roku magazynowi "Kino".

Tagi: USA
Źródło: www.rmf24.pl

Emma Stone zaręczyła się. Pokazała pierścionekEmma Stone wkrótce zmieni stan cywilny. Aktorka nagrodzona Oscarem za rolę w filmie "La La Land" powiedziała "tak" swojemu narzeczonemu - Dave'owi McCary.

Tagi: Oscary, Filmy
Źródło: www.rmf24.pl

Olga Tokarczuk w piątek rozpoczyna tzw. tydzień noblowski. "Czuły narrator" to tytuł jej odczytuOlga Tokarczuk w czwartek spodziewana jest w Sztokholmie. Od piątku rozpoczyna intensywny tak zwany tydzień noblowski. Laureatka literackiego Nobla za 2018 roku 10 grudnia odbierze z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złoty medal oraz dyplom.

Tagi: GUS, Sztokholm
Źródło: www.rmf24.pl

"1917" Sama Mendesa. Czy to jeden z oscarowych faworytów?W Londynie odbyła się uroczysta premiera filmu "1917". Sam Mendes, zdobywca Oscara za "American Beauty" i reżyser dwóch Bondów, czyli "Skyfall" i "Spectre", tym razem nakręcił film wojenny.

Źródło: www.rmf24.pl

Berlinale 2020: Honorowy Złoty Niedźwiedź trafi do Helen MirrenOrganizatorzy Berlinale poinformowali, że w czasie przyszłorocznej edycji festiwalu Honorowy Złoty Niedźwiedź za całokształt twórczości trafi do brytyjskiej aktorki Helen Mirren. 70. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie odbędzie się w dniach 20.02 - 01.03.2020 r.

Źródło: www.rmf24.pl

Anna Maria Sieklucka zagra Laurę w "polskiej wersji Greya"Wiadomo już, kto zagra główną rolę w filmie "365 dni" na podstawie książki Blanki Lipińskiej. Będzie to 27-letnia Anna Maria Sieklucka.

Źródło: www.rmf24.pl

"No Time to Die". Jest pierwszy zwiastun nowego filmu o Jamesie BondzieW sieci pojawił się pierwszy pełny zwiastun 25. filmu z serii o przygodach agenta 007. Obraz będzie nosił tytuł "No Time to Die" ("Nie ma czasu na śmierć").

Tagi: Filmy, Śmieci
Źródło: www.rmf24.pl

Henry Cavill o "Wiedźminie": Twórcy gry wykonali dobrą pracęPremiera „Wiedźmina” już coraz bliżej. Serial oparty na bestsellerowej powieści Andrzeja Sapkowskiego ma pojawić się na platformie Netflix już 20 grudnia. W Geralta z Rivii wcielił się znany z roli Supermana Henry Cavill, który nie może nachwalić się grą stworzoną przez CD Projekt RED. "Za każdym razem, kiedy grałem, zastanawiałem się jak mogę odtworzyć to w ten konkretny sposób na ekranie. Zrobili coś niewiarygodnego, w pewnym sensie wykonali za nas całą pracę" - wyznał. Prace nad 2 sezonem rozpoczną się w Londynie na początku 2020 roku.

Źródło: www.rmf24.pl

Bartosz Bielenia zdobywcą Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego!Bartosz Bielenia - odtwórca głównej roli w filmie "Boże ciało" Jana Komasy - zdobył Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Jest ona przyznawana młodym aktorom, którzy wyróżniają się wybitną indywidualnością.

Tagi: Filmy
Źródło: www.rmf24.pl

Jest projekt uchwały ws. Olgi Tokarczuk. "Opowiada o nas bez kompromisu, z ogromną czułością"Posłowie KO złożyli w Sejmie projekt uchwały, w którym proponują wyrażenia uznania dla laureatki literackiej Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk. "Sejm, jako przedstawiciel wszystkich Polaków, powinien podziękować Tokarczuk" - powiedział poseł Tomasz Zimoch (KO).

Tagi: Sejm
Źródło: www.rmf24.pl

Milan Kundera odzyskał czeskie obywatelstwo. Po 40 latach!Milan Kundera uzyskał po 40 latach ponownie czeskie obywatelstwo. Najsłynniejszy współczesny czeski pisarz od 1975 roku żyje na emigracji we Francji.

Tagi: Francja
Źródło: www.rmf24.pl

Nie żyje Cha In-ha. Koreański aktor miał 27 lat

#zrodlo

​Nie żyje koreański aktor Cha In-ha - informują południowokoreańskie media. Artysta miał 27 lat. Nieznane są na razie okoliczności jego śmierci.

Tagi: Śmieci
Źródło: www.rmf24.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami