Nauka  RSS
Rosyjsko-niemiecki teleskop wystrzelony w kosmos


Rosyjsko-niemiecki teleskop kosmiczny Spektr-RG do obserwacji astronomicznych w zakresie promieniowania rentgenowskiego został z powodzeniem wystrzelony w kosmos z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Patrzenie na zieleń zmniejsza ochotę na słodycze, papierosy i alkohol


Możliwość obserwowania zieleni na co dzień przez okno sprawia, że mamy mniejszą ochotę na niezdrowe przekąski i używki - przekonują badacze z University of Plymouth w Wielkiej Brytanii. Ich wnioski publikuje pismo "Health & Place".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Co ukrywa Bałtyk?


Najsłodsze morze świata powoli umiera. Jeśli nic się nie zmieni, stanie się morzem martwym – czytamy w reportażu Bronisława Tumiłowicza i Heleny Leman, który ukazał się w najnowszym wydaniu tygodnika "Przegląd".

Tagi: Bałtyk
Źródło: wiadomosci.onet.pl

"Science": możemy uratować Ziemię, jeśli zasadzimy nowe drzewa


Zalesianie nowych terenów na skalę światową może odwrócić niekorzystne zmiany klimatyczne – wynika z najnowszych badań opublikowanych przez prestiżowe czasopismo "Science". Wynika to z potencjału roślin do pochłaniania dwutlenku węgla.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dwa polskie satelity opuściły Międzynarodową Stację Kosmiczną


Dwa polskie satelity: KRAKsat zbudowany przez studentów, oraz Światowid – pierwszy polski satelita komercyjny i obserwacyjny, w środę kilka minut przed godz. 14 polskiego czasu opuściły Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). KRAKsat będzie prowadził innowacyjne testy, a Światowid – monitorować powierzchnię Ziemi.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dwa polskie satelity opuszczą dziś Międzynarodową Stację Kosmiczną


Dwa polskie satelity: KRAKsat zbudowany przez studentów, oraz Światowid – pierwszy polski satelita komercyjny i obserwacyjny, opuszczą dziś, ok. godz. 13.50 czasu polskiego, Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dwa ważne odkrycia naukowców z UJ. "Złota klatka" zrewolucjonizuje farmakoterapię?


Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego dokonali w ostatnim czasie dwóch ważnych odkryć w dziecinie bionanotechnologii. Publikacje na ten temat ukazały się w prestiżowych czasopismach naukowych – jedna z nich w "Science", druga w "Nano Letters".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

ESS - gigantyczna inwestycja, która może zrewolucjonizować świat


Niedaleko Malmo w Szwecji, na obszarze wielkości stu boisk piłkarskich powstaje niezwykły obiekt. Dzięki wysiłkowi naukowców z całej Europy, w tym z Polski, już za kilka lat uruchomione zostanie najsilniejszy na świecie akcelerator neutronów do badań materii. Przełomowa technologia tego największego "mikroskopu" może zrewolucjonizować świat, w którym żyjemy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pszczoły zbudowały gniazda z plastiku


Dzikie pszczoły z Argentyny wykazały się nie lada kreatywnością. Owady zbudowały gniazda wyłącznie z plastiku. Jest to pierwsza taka obserwacja.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Niecodzienne warunki do obserwacji Jowisza, można go zobaczyć gołym okiem


W czerwcu panują najlepsze warunki do podziwiania największej planety Układu Słonecznego - Jowisza. Można zobaczyć go nawet gołym okiem, ale lornetka czy już niewielki teleskop pozwolą dostrzec jego cztery największe księżyce.

Tagi: Księżyc
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Raport: do 2050 r. zmiany klimatu mogą stanowić egzystencjalne zagrożenie dla ludzkości


Naukowcy z Narodowego Centrum Odnowy Klimatu w Melbourne ostrzegają, że postępujące zmiany klimatyczne w ciągu trzech dekad mogą doprowadzić do upadku naszej cywilizacji - informuje CNN.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Odkryto gatunek ptaka, który wyginął tysiące lat temu


Naukowcy odkryli, że na jednej z wysp Oceanu Indyjskiego mieszka ptak - chruścielowiec białogardły, gatunek, który wyginął dziesiątki tysięcy lat temu. Okazało się, że ptak odrodził się dzięki zjawisku tzw. ewolucji iteratywnej.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Osy są mądrzejsze niż do tej pory sądziliśmy


Zdaniem badaczy z Uniwersytetu w Michigan osy potrafią wyciągać logiczne wnioski na podstawie dotychczasowych doświadczeń.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Chemia na poziomie podstawowym. Sprawdź, ile pamiętasz! [QUIZ]


Przygotowaliśmy kilkanaście pytań z chemii, wyjętych bezpośrednio z arkuszy maturalnych, a także kilka znacznie prostszych zagadnień. Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polscy archeolodzy odkryli nieznaną drogę migracji homo erectus z Afryki


Na Pustyni Wschodniej w Sudanie polscy archeolodzy odkryli ślady obecności Homo erectusa, pochodzące sprzed 500 tysięcy lat. Zdaniem odkrywców jest to dowód na istnienie nieznanego do tej pory szlaku migracji tego gatunku poza kontynent.

Tagi: USA
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Unia straszy: ludzkość wyginie, jeśli nie powstrzymamy wzrostu temperatury


W ciągu najbliższych 10 lat Europa stanie się drugą po Chinach potęgą gospodarczą świata, a nasza siła nabywcza wzrośnie czterokrotnie. Ale jeśli nie zadziałamy zawczasu, to globalne ocieplenie najpierw przyniesie wielkie ekonomiczne i środowiskowe szkody, a potem – jeszcze w tym stuleciu – doprowadzi do wymarcia rodzaju ludzkiego. Na dodatek miasta, w których do 2030 roku mieszkać będzie już dwie trzecie ludzkości, pogrążą się w przemocy i zanieczyszczeniu, przed czym ostrzega opublikowany właśnie wspólny raport najważniejszych instytucji Unii.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Tasiemiec zaatakował mózg 18-latka. Pacjent nie przeżył


Do wyjątkowego przypadku cysticerkozy, czyli zakażenia tasiemcem uzbrojonym doszło w Indiach. 18-latek miał tak dużą liczbę pasożytów w swoim mózgu, że nie udało się go uratować. Przypadek opisany został w najnowszym wydaniu czasopisma naukowego "New England Journal of Medicine".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pijesz dużo gorących napojów? Możesz być narażony na nowotwory


Picie napojów takich jak herbata o temperaturze wyższej niż 60 stopni Celsjusza niemal podwaja ryzyko zachorowania na nowotwory przełyku – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dr Farhad Islami z American Cancer Society.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nowe mapy, które precyzyjnie pokazują zanieczyszczenie powietrza na świecie


Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała nowe mapy z danymi satelity Copernicus Sentinel-5P. Dzięki nim możemy zobaczyć, jak wygląda emisja dwutlenku azotu do atmosfery w miastach na całym świecie.

Tagi: Satelity
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Suplement do suplementu – weryfikujemy rewelacje producentów. Witamina B3


Witamina B3 to powszechnie występujący związek chemiczny, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze udział w metabolizmie węglowodanów i tłuszczów, pomaga też utrzymywać odpowiedni poziom cholesterolu we krwi. Lepiej jednak nie stosować jej bez porozumienia z lekarzem, bo jej nadmiar może wywołać nieprzyjemne skutki uboczne.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Suplement do suplementu – weryfikujemy rewelacje producentów. Witamina B2


Chyba większość z nas choć raz w życiu doświadczyła nieprzyjemnego stanu zapalnego w kąciku ust, nazywanego zajadem. To najbardziej oczywisty symptom lekkiego niedoboru witaminy B2, której uzupełnienie szybko usuwa problem. Czy pomaga na coś jeszcze?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ponad 200 polskich naukowców wsparło klimatyczny strajk młodzieży. „Widzą, że ich przyszłość jest zagrożona”


Ponad 200 polskich naukowców podpisało się pod listem poparcia dla klimatycznego strajku młodzieży. "Niniejszym zdecydowanie potwierdzamy, że w środowisku naukowym panuje konsensus, wskazywany przez młodzież jako podstawa ich oburzenia i protestu: klimat się ociepla, a przyczyną tego jest działalność człowieka" – napisali naukowcy w oświadczeniu.

Tagi: Strajki, Burze
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Młodzi do reszty świata: zmienimy los ludzkości, czy wam się to podoba, czy nie


W sierpniu ubiegłego roku Greta Thunberg uznała, że nie może dłużej pozwalać politykom na to, by jej przyszłością opłacali teraźniejszość. 15-letnia wówczas dziewczyna dodała bowiem dwa do dwóch i – inaczej niż u ludzi dorosłych, gdzie wszystko jest skomplikowane – wyszło jej cztery. To cztery oznacza, że za dzisiejszą niechęć do zapobieżenia zmianom klimatu, trzeba będzie zapłacić jutro. I płacić będzie ona oraz jej rówieśnicy. To się jej nie spodobało – pisze Tomasz Borejza ze SmogLabu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Suplement do suplementu – weryfikujemy rewelacje producentów. Witamina B6


Pod nazwą witamina B6 kryje się grupa podobnych do siebie związków chemicznych, z których organizm syntezuje bardzo ważny koenzym. Suplementacja witaminy B6 bez porozumienia z lekarzem może mieć groźne skutki.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Suplement do suplementu – weryfikujemy rewelacje producentów. Witamina B5


Witamina B5, czyli kwas pantotenowy, to bardzo ciekawy przypadek w świecie biochemii i... marketingu. Należy bowiem do najczęściej suplementowanych związków chemicznych, mimo że jego niedobór zasadniczo nie występuje.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Suplement do suplementu – weryfikujemy rewelacje producentów. Witamina B1


Wyodrębniona po raz pierwszy z otrębów ryżowych przez polskiego biochemika Kazimierza Funka witamina B1 to jedna z lepiej zbadanych substancji niezbędnych do życia człowiekowi. Czy musimy ją dostarczać w formie suplementów? Tylko w niektórych przypadkach.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Suplement do suplementu – weryfikujemy rewelacje producentów. Witamina A i Beta-karoten


Nasz cykl weryfikujący reklamowo-poradnikowe twierdzenia na temat suplementów diety rozpoczynamy od witamin, czyli substancji, które są człowiekowi niezbędne do życia. Pytanie tylko, czy musimy ich dostarczać w formie innej niż żywność? Zacznijmy od witaminy A i jej prekursora, czyli beta-katorenu. Co na ich temat mówią badania naukowe?

Tagi: Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Suplement do suplementu – weryfikujemy rewelacje producentów. Dlaczego to robimy?


Każdego roku Polacy wydają na suplementy diety około pięć miliardów złotych. Oznacza to, że przeciętny mieszkaniec naszego kraju wydaje na substancje najczęściej nie będące lekarstwami ponad 130 złotych rocznie. Czy ta inwestycja we własne zdrowie się opłaca?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ile waży Droga Mleczna? Naukowcy już wiedzą


Amerykańskim i europejskim uczonym udało się wyliczyć przybliżona masę Drogi Mlecznej - informuje Europejska Agencja Kosmiczna. Na podstawie pomiarów wykonanych przez teleskopy - amerykańskiego Hubbble'a i europejską Gaię - wyliczono, że galaktyka, w której mieści się również nasz Układ Słoneczny, ma masę półtora biliona mas Słońca. Jej centrum znajduje się 29 tysięcy lat świetlnych od Ziemi.

Tagi: Ameryka
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Siedem moralnych zasad obowiązuje na całym świecie


Niezależnie od regionu i kultury ludzie przestrzegają podobnych podstawowych reguł życia społecznego. Za dobre uważane są m.in. lojalność wobec grupy i rodziny, odwaga czy sprawiedliwy podział dóbr i szacunek dla własności.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama
Polecamy
Gniezno: Odnaleziono fragment przedromańskiej budowli

#zrodlo
Fragment jednej z najwcześniejszych budowli kamiennych w kraju odkryto na Górze Lecha w Gnieźnie podczas wykopalisk w ramach "Ekspedycji Palatium. Gniezno 2019". Niewykluczone, że znalezisko datowane na X/XI w. to część siedziby pierwszych polskich władców.

Tagi: Gniezno
Źródło: nauka.wiara.pl

reklama
Kontakt z nami