Nauka  RSS
Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki. Ekspert tłumaczy osiągnięcia laureatów


James Peebles otrzymał Nagrodę Nobla za tworzenie modeli kosmologicznych uwzględniających dane eksperymentalne. Z modeli tych możemy dowiedzieć się czegoś o składnikach Wszechświata, o których niewiele wiemy, tzn. o ciemnej materii i ciemnej energii. Z kolei Michael Mayor i Didier Queloz zajmują się czymś o wiele bardziej "przyziemnym" – tłumaczy Onetowi Jacek Błoniarz-Łuczak, szef Laboratorium Fizycznego w Centrum Nauki Kopernik.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Odkryto 20 nowych księżyców Saturna


Naukowcy odkryli aż 20 nowych księżyców Saturna, co oznacza, że jest to teraz planeta Układu Słonecznego o największej liczbie znanych naturalnych satelitów. Ma ich 82, czyli o trzy więcej niż Jowisz.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Centrum Drogi Mlecznej rozerwała gigantyczna eksplozja. Zdaniem naukowców całkiem niedawno


Według najnowszych badań astronomów 3,5 mln lat temu, a więc w kategoriach astronomicznych całkiem niedawno, w centrum naszej galaktyki Drogi Mlecznej nastąpiła gigantyczna eksplozja, której skutki dawały się odczuć w odległości do 200 tys. lat świetlnych.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Bardzo toksyczny grzyb rozprzestrzenia się po Australii


Wyjątkowo niebezpieczny gatunek grzyba Podostroma cornu-damae zaczyna występować w miejscach, w których nigdy nie był notowany. Grzyb jest tak trujący, że spożycie niecałego grama jego owocnika może być zabójcze. O jego pojawieniu się w Australii poinformował portal ABC.net.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Japońscy naukowcy wynaleźli uniwersalną sztuczną krew


Japońscy naukowcy opracowali sztuczną krew, którą można przetaczać pacjentom bez względu na grupę krwi, zwiększając tym samym szansę na przeżycie wielu potrzebujących - informuje największy japoński dziennik "Asahi Shimbun".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pijesz herbatę z plastikowych torebek? Naukowcy ostrzegają


Stosowane przez niektórych producentów plastikowe torebki porcjowanej herbaty kruszą się we wrzątku. Oznacza to, że wypicie szklanki takiej herbaty to również spożycie miliardów cząsteczek plastiku - poinformowali naukowcy z Montrealu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Drapieżne żurnale. "Fake science"


– Jeśli chcesz zaprzeczyć zmianom klimatycznym lub powiedzieć, że szczepionki powodują autyzm, możesz napisać artykuł, a drapieżne czasopisma chętnie go opublikują, jeśli tylko za to zapłacisz – mówi Jeffrey Beall*.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kolejne smutne wnioski naukowców, tym razem o oceanach. Raport IPCC


Tylko znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w krótkim czasie może powstrzymać skutki oddziaływania kryzysu klimatycznego na zbiorniki wodne i lodowce – wskazuje Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) w najnowszym raporcie specjalnym, dotyczącym oceanów i kriosfery.

Tagi: Lodowce
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Erupcja wulkanu na Kurylach spowodowała zmianę koloru nieba na całej półkuli


22 czerwca doszło do wybuchu wulkanu Rajkokie na archipelagu Wysp Kurylskich (obwód sachaliński, w pobliżu Japonii). Ilość dwutlenku siarki, jaki eksplozja wprowadziła do atmosfery, wystarczyła, by zmienić kolor nieba na wiele dni na całej półkuli północnej naszej planety – informuje portal LiveScience.com.

Tagi: Japonia
Źródło: wiadomosci.onet.pl

WMO: za pięć lat temperatura może być o 1,2-1,3 st. C wyższa niż w epoce przedindustrialnej


Już w ciągu pięciu najbliższych lat średnia temperatura na świecie osiągnie prawdopodobnie poziom o 1,2-1,3 stopnia Celsjusza wyższy w stosunku do epoki przedindustrialnej – oświadczył przedstawiciel Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) Omar Baddour.

Tagi: Ciąża
Źródło: wiadomosci.onet.pl

"Natura będzie się mścić z furią". Co oznaczają słowa Guterresa? [KOMENTARZ]


Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres w czasie swojego przemówienia na szczycie klimatycznym ONZ wygłosił wyjątkowo płomienne jak na siebie przemówienie. Jakie znaczenie mają jego słowa? Czy to kolejna piękna mowa, za którą nie pójdą działania? Wydaje się, że nie tym razem.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Antonio Guterres: Natura jest na nas zła. I będzie się na nas mścić z furią


Sekretarz Generalny ONZ wezwał obecnych na szczycie klimatycznym do podjęcia natychmiastowych działań w celu zatrzymania zmian klimatu. - Jeśli nie zaczniemy działać, może stać się najgorsze – mówił.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Węgiel niskiej jakości, ryby i świetlówki. Czy powinniśmy bać się rtęci?


Rtęć to cichy zabójca – mówi w rozmowie z Onetem prof. Józef Pacyna, wieloletni dyrektor ds. badań w Norweskim Instytucie Badań Atmosfery oraz wykładowca krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. - Z każdą spaloną w domowym piecu toną węgla emitujemy do atmosfery zauważalne ilości tego metalu ciężkiego.

Tagi: Węgry
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ptaki znikają w Ameryce


W ciągu ostatniego półwiecza Stany Zjednoczone i Kanada straciły prawie jedną trzecią ptactwa. Wymarły lub zginęły w tym czasie trzy miliardy ptaków.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Amerykańskie niebo pustoszeje. Trzy miliardy mniej ptaków w pół wieku


Liczba ptaków w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie spadła w ciągu ostatniego półwiecza o trzy miliardy, czyli o 29 proc. – czytamy w "New York Timesie", który przytacza badania opublikowane w "Science".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polacy boją się kryzysu klimatycznego. Są gotowi poświęcić wzrost gospodarczy dla ochrony planety


Zmiany klimatu i zanieczyszczenie środowiska to zdaniem Polaków dwa największe wyzwania i zagrożenia dla współczesnego świata – wynika z sondażu przeprowadzonego przez brytyjską organizację Hope not Hate, publikowane w przeddzień Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. W badaniu poruszono wiele istotnych kwestii, które mogą dać do myślenia zwłaszcza politykom.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czara dziura w centrum naszej galaktyki zrobiła się "głodna"


Gigantyczna czarna dziura, która zajmuje centralne miejsce w Drodze Mlecznej zaczęła pochłaniać niespotykanie duże ilości materii. Emituje przy tym potężne promieniowanie. Naukowcy z University of California, Los Angeles donoszą o nietypowym zachowaniu centrum naszej galaktyki, a konkretnie czarnej dziury Sagittarius A* (Sgr A*).

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Rośnie liczba przypadków zakażeń śmiertelnie niebezpieczną bakterią


Krajowy Ośrodek Referencyjny ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów potwierdził już ponad 3 tys. przypadków infekcji bakteriami opornymi na karbapenemy, czyli tzw. antybiotyki ostatniej szansy – czytamy w dzisiejszej "Rzeczpospolitej". Infekcja takim drobnoustrojem jest niemożliwa do wyleczenia.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ciri, Wolin albo Boruta to propozycje nazwy dla "polskiej planety"


Ciri, Wolin albo Boruta może się nazywać planeta, odkryta przez polskich astronomów pod kierownictwem prof. Andrzeja Niedzielskiego. Na nazwę planety i jej gwiazdy można głosować do końca października, wybierając spośród 7 propozycji, zgłoszonych wcześniej przez Polaków.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Do Ziemi zbliża się duża asteroida. Może mieć ponad 600 metrów średnicy


15 września obok Ziemi przeleci asteroida, która może być wielkości porównywalnej do najwyższych budynków na świecie – informuje CNN. Naukowcy z NASA uspokajają, że mimo bardzo bliskiej w skali kosmosu odległości do Ziemi, obiekt nie uderzy w naszą planetę.

Tagi: Kosmos
Źródło: wiadomosci.onet.pl

"Oni chodzili po Księżycu i zbierali skały. Ja byłem naukowcem". Al Worden, najbardziej niedoceniany astronauta na świecie?


Możesz być w gronie kilkunastu zaledwie osób, które uczestniczyły w misjach księżycowych. Możesz wykonać szereg badań, których wyniki będą prawdziwą wyrocznią w wielu dziedzinach nauki przez kolejne kilka dekad. Możesz do tego mieć zdolność wyjątkowo barwnego opowiadania o kosmosie. Jeśli przy tym wszystkim nazywasz się Al Worden, to ludzkość zapamięta cię głównie w kontekście skandalu, w którym twojej winy nie było wcale wiele.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Quiz z wiedzy ogólnej o historii - dasz sobie radę?


Olimpiada, dendrochronologia, sfragistyka, cezura - jeśli wiecie, co oznaczają te pojęcia, możecie liczyć na bardzo wysoki wynik w tym quizie. Test sprawdzi waszą wiedzę ogólną z historii, pojawią się w nim informacje o początkach ludzkości, piśmie, starożytnych epokach oraz historycznych pojęciach. Powodzenia!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Japonia: odkryto nowy gatunek dinozaura


Odkryto gatunek roślinożernego dinozaura miał "dziób" na kształt kaczki. Jego nazwa to Kamuysaurus japonicus. To największy szkielet prehistorycznego gada odnaleziony jak dotąd w Japonii - czytamy na stronach Uniwersytetu Hokkaido.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Potwór z Loch Ness to gigantyczny... węgorz?


Wszelkie istoty, które przez lata obserwacji zyskały miano legendarnego potwora z Loch Ness, zdaniem naukowców mogą być olbrzymimi węgorzami – informuje BBC.

Tagi: Węgry, BBC
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Chiński łazik odkrył nieznaną substancję na Księżycu


Chiński łazik Yutu-2 bada ciemną stronę Księżyca. Od kilkunastu tygodni wysyła na Ziemię zdjęcia naszego naturalnego satelity. Okazuje się, że pojazd odnalazł nieznaną substancję, nad której pochodzeniem zastanawiają się obecnie naukowcy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ekspertka: bombardowanie Marsa ładunkami jądrowymi nie uczyni z niego miejsca do życia


Pomysł dot. zbombardowania ładunkami termojądrowymi czap lodowych Marsa po to, aby zmieniła się atmosfera tej planety, jest nierealny - oceniła dr Weronika Śliwa z Centrum Nauki Kopernik. W jej ocenie dzisiejsze technologie nie są w stanie przekształcić Marsa w planetę podobną do Ziemi.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Grafen przeciwko komarom? Zaskakujące wyniki badań naukowców


Grafen może blokować sygnały, których komary używają do identyfikacji swoich ofiar. Jego dodatek do ubrania potencjalnie umożliwia stworzenie zupełnie nowego typu ochrony przed insektami, wolnego od substancji chemicznych – donoszą naukowcy z Uniwersytetu Browna.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Donald Trump chciał zrzucić bombę atomową na huragan?


Prezydent Trump miał wielokrotnie sugerować urzędnikowi ds. bezpieczeństwa wewnętrznego i bezpieczeństwa narodowego, aby rozważyć wykorzystanie bomb atomowych do powstrzymania huraganów przed uderzeniem w Stany Zjednoczone. Źródła twierdzą, że uwagi prezydenta zostały przedstawione Radzie Bezpieczeństwa Narodowego – donosi portal Axios.com, założony przez byłych dziennikarzy POLITICO.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Radioaktywne izotopy w próbkach z rosyjskiego poligonu


Rosyjski urząd meteorologiczny Rosgidromiet poinformował w poniedziałek, że analiza próbek pobranych w dniach po wypadku na poligonie wojskowym na północy Rosji wykazała obecność izotopów krótkożyciowych - strontu, baru i lantanu.

Tagi: Rosja, Wojsko
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polska i Białoruś tworzą radę ds. Puszczy Białowieskiej


Rada, w skład której wejdą naukowcy z polskiej i białoruskiej Akademii Nauk, ma się zająć tworzeniem polityki ochrony Puszczy Białowieskiej.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama
Polecamy
Tysiące lat temu mieszkańcy dzisiejszego Dubaju stosowali recykling

#zrodlo
Metalurdzy sprzed 3 tys. lat, żyjący w południowej części Zatoki Perskiej (dzisiejszy Dubaj), stosowali recykling: z potłuczonych naczyń ceramicznych wyrabiali inne narzędzia do pracy - ustalili polscy naukowcy.

Tagi: Dubaj
Źródło: nauka.wiara.pl

reklama
Kontakt z nami