Nauka  RSS
NASA ogłosiła "śmierć" łazika Opportunity

#zrodlo
Naukowcy ogłosili, ze marsjański łazik Opportunity oficjalnie zakończył niemal 15-letnią misję, po tym, jak uznano go za niedziałający. Pierwotnie zakładano, że będzie działał 90 dni.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Przegrywamy ze zmianami środowiska. Raport IPPR

#zrodlo
Światowi przywódcy i politycy przegrywają walkę ze zmianami środowiska – wynika z raportu think-tanku IPPR, cytowanego przez BBC. Naukowcy przestrzegają, że nałożenie się wszystkich czynników wywoła katastrofalną w skutkach kombinację.

Tagi: BBC
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Badanie: kwiaty to najczęściej kupowany prezent z okazji Walentynek


W Polsce najczęściej kupowanym prezentem z okazji Dnia Zakochanych są kwiaty, ale wysoko cenimy też romantyczną kolację czy wspólny wyjazd - wynika z badania nt. trendów zakupowych związanych z Walentynkami. Dodano, że na walentynkowe upominki wydajemy coraz więcej.

Tagi: Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pole magnetyczne Ziemi gwałtownie się zmienia

#zrodlo
Wędrówka północnego bieguna magnetycznego Ziemi przyspiesza i obecnie osiągnęła prędkość aż 55 km rocznie. Zmusiło to specjalistów do modyfikacji Światowego Modelu Pola Magnetycznego wykorzystywanego do nowoczesnej nawigacji.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Biohacking. Czy bezpieczeństwo DNA stanie się globalnym problemem?


Naukowcy z Seattle byli w stanie przejąć kontrolę nad komputerem dzięki złośliwemu oprogramowaniu zakodowanemu w nici DNA. Ten niespodziewany sposób wykorzystania kwasów nukleinowych otwiera zupełnie nową, niespodziewaną dziedzinę z zakresu cyberbezpieczeństwa. Czy powinniśmy obawiać się biohackingu?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Mężczyźni mają starsze mózgi niż kobiety


Mózgi kobiet są średnio o trzy lata młodsze niż mężczyzn – wskazuje badanie przeprowadzone z użyciem najnowszych technologii. Może to być jedna z przyczyn większej podatności mężczyzn na choroby neurodegeneracyjne i lepszej kondycji mentalnej kobiet na starość.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nasza galaktyka jest krzywa. Przedstawiono nowy model Drogi Mlecznej

#zrodlo
Galaktyka, w której mieszkamy, nie jest płaskim dyskiem, jak to się wcześniej wydawało. Im dalej od jądra, tym jest bardziej zniekształcona. Pokazuje to nowa, trójwymiarowa mapa Drogi Mlecznej.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Teleskop Hubble’a przypadkowo odkrył nową galaktykę

#zrodlo
Przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a astronomowie wykonali zdjęcie jednej z gromad gwiazd znajdujących się w naszej galaktyce. Okazało się, że widać na nim dodatkowo nieznaną wcześniej galaktykę karłowatą – informuje Space Telescope Science Institute (STScI).

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Coraz więcej groźnych przedawkowań leku na biegunkę


Zdarzające się coraz częściej przedawkowanie dostępnych bez recepty leków na biegunkę zawierających loperamid może być przyczyną niewydolności serca - informuje pismo "Clinical Toxicology”.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Izraelscy naukowcy o krok od leku na raka? To niestety nieprawda [KOMENTARZ]


W ostatnich dniach media obiegła, jak co jakiś czas, informacja, że naukowcy są o krok od cudownego lekarstwa na raka. Już pierwsza dawka ma być skuteczna, efektów ubocznych w zasadzie brak, a po kilku tygodniach terapii zupełnie zdrowy człowiek wraca do domu. Niestety, jak zawsze, okazało się, że nie jest to prawda – i nigdy prawdą nie będzie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Izraelska firma: za rok będziemy mieć lekarstwo na raka


- W ciągu roku zaprezentujemy kompletne lekarstwo na raka - poinformował Dan Aridor z firmy Accelerated Evolution Biotechnologies Ltd. (AEBi). Niewielki zespół naukowców w tej firmie pracuje nad terapią, która ma być skuteczna w walce z nowotworami - czytamy na stronach "Rzeczpospolitej".

Tagi: Firmy, Izrael
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ptasi

#zrodlo
Kawki, gawrony, sroki, wrony są elitą intelektualną wśród ptaków, potrafią świetnie się dostosowywać do warunków – mówi dr Andrzej Kruszewicz – ornitolog, dyrektor warszawskiego ogrodu zoologicznego.

Tagi: Intel, Zoo
Źródło: wiadomosci.onet.pl

KE apeluje do Polski ws. inwazyjnych gatunków


Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa Unii Europejskiej wobec dziewięciu państw członkowskich, w tym Polski, wzywając je, by przyspieszyły wdrożenie rozporządzenia o ochronie środowiska przed inwazyjnymi gatunkami obcymi.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Meteoryt uderzył w Księżyc podczas zaćmienia. Opublikowano nagranie


W poniedziałek w wielu miejscach na świecie można było obserwować całkowite zaćmienie Księżyca. Tego samego dnia przypadała także tzw. superpełnia. Na nagraniach tego niezwykłego zjawiska dostrzeżono też meteoryt uderzający w Srebrny Glob.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Najjaśniejszy kwazar odkryty na granicy wszechświata


Międzynarodowy zespół badawczy, wykorzystujący kilka potężnych naziemnych teleskopów i kosmiczny Teleskop Hubble'a, odkrył najjaśniejszy kwazar, jaki dotąd znano. Stało się tak dzięki wykorzystaniu soczewkowania grawitacyjnego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Superpełnia oraz całkowite zaćmienie Księżyca


Jutro, 21 stycznia, nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca. W Polsce będzie widoczne nad ranem podczas zachodu Księżyca. Dodatkowo na ten sam dzień przypada tzw. superpełnia Księżyca.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Justyna Socha skazana za pomówienie lekarza


Justyna Socha z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP przegrała proces wytoczony jej przez lekarza dr. Pawła Grzesiowskiego. Sąd uznał, że pomówiła ona epidemiologa, sugerując, że jest lobbystą firm farmaceutycznych.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nowe badania. Najazd obcych gatunków zwierząt i roślin na Europę; zagrażają naturalnym ekosystemom


Niewystępujące dotąd w Europie gatunki, m.in. ryb, raki czy wiewiórkę - zaliczono do najgroźniejszych inwazyjnych gatunków obcych, które mogą zagrozić przyrodzie UE. Większość pochodzi ze strefy tropikalnej, w Polsce miałyby małe szanse na przetrwanie - ocenia biolog z IOP PAN w Krakowie. To jednak nie znaczy, że wszystkie rodzime gatunki są bezpieczne.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Tajemnicze spojrzenie Mony Lisy rozkodowane


Tzw. efekt Mony Lisy polegający na wrażeniu, że osoba z portretu na nas patrzy, na słynnym obrazie Leonarda da Vinci wcale nie występuje - doszli do wniosku naukowcy po przeanalizowaniu kierunku patrzenia Giocondy. Złudzenie może wynikać z naturalnej potrzeby skupiania uwagi innych - argumentują badacze.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nieprzebrane bogactwa w Kosmosie. Nadchodzi era bilionerów?


Coraz głośniej mówi się o eksploatacji surowców zawartych w asteroidach - pisze "Rzeczpospolita". Jest szansa, że wkrótce pojawią się pierwsi bilionerzy?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Media o sukcesie chińskiego pojazdu kosmicznego Czang'e 4


Chiński pojazd kosmiczny Czang'e 4 wylądował na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca - poinformowała Telewizja Centralna Chin. Jest to pierwsze lądowanie pojazdu wysłanego z Ziemi na tej pólkuli.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Sonda New Horizons przesłała zdjęcia obiektu Ultima Thule


Sonda New Horizons przesłała pierwsze wyraźne zdjęcia obiektu Ultima Thule, najbardziej oddalonego od Ziemi ciała niebieskiego, jakie kiedykolwiek zostało zbadane - poinformowała agencja NASA.

Tagi: Sondaże
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nieprzebrane bogactwa w Kosmosie. Nadchodzi era trylionerów?


Coraz głośniej mówi się o eksploatacji surowców zawartych w asteroidach - pisze "Rzeczpospolita". Jest szansa, że wkrótce pojawią się pierwsi trylionerzy?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nowy narząd, woda na Marsie, klonowanie małp. Największe odkrycia naukowe 2018 roku


Miniony rok zostanie zapamiętany w nauce z wielu przełomowych odkryć. O części z nich mówili wszyscy, kilkoma ekscytowano się wyłącznie we własnym środowisku. Jak zwykle w wielu przypadkach wyniki wywołały poważne debaty natury etycznej.

Tagi: WOŚP
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Sukces sondy New Horizons


Bezzałogowa sonda New Horizons przeleciała w pobliżu planetoidy Ultima Thule - poinformowała o tym amerykańska agencja kosmiczna NASA. Jest to najbardziej odległy od Ziemi obiekt, w pobliżu którego przeleciał statek kosmiczny.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

W Krakowie odkryto pierwszy w Europie dowód, że człowiek polował na mamuty


W epoce lodowcowej mieszkańcy dzisiejszej Europy polowali na mamuty za pomocą oszczepów. Pierwszy bezpośredni dowód na to stanowi odkryty w Krakowie fragment krzemiennego grotu sprzed 25 tys. lat, wbitego w żebro mamuta.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy chcą opatentować zastosowanie jednego z grzybów z Puszczy Białowieskiej w walce z rakiem


Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Politechniki Białostockiej, którzy badali zastosowanie grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej w leczeniu nowotworów, złożyli wniosek patentowy dotyczący użycia korzeniowca sosnowego w walce z rakiem jelita grubego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Mikrobiolodzy z UWM wyruszą na Antarktydę


W styczniu dwójka mikrobiologów z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wyruszy na Antarktydę. Będą tam szukać mikroorganizmów, których potencjał biochemiczny mógłby zostać wykorzystany w medycynie lub w produkcji biopolimerów, a nawet antybiotyków.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

W Egipcie odkryto nienaruszony grobowiec sprzed 4400 lat


W starożytnej nekropolii w egipskiej Sakkarze odkryto grobowiec liczący 4400 lat. Był nietknięty i nieograbiony. Grobowiec może skrywać kilka tajemnic, które badacze mają zamiar odkryć w ciągu kilku miesięcy.

Tagi: Ciąża
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Astronomiczna atrakcja grudnia - nadciąga kometa widoczna gołym okiem


To może być astronomiczna atrakcja końca roku – 16 grudnia jasna kometa 46P/Wirtanen znajdzie się w odległości zaledwie 11,7 mln km od Ziemi. Wedle przypuszczeń niektórych badaczy może poza miastami być widoczna nawet gołym okiem.

Tagi: Jasło
Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama
Polecamy
Korek w komórce

Nie tylko duże miasto może się totalnie zablokować w godzinach szczytu. To samo dotyczy telefonów. A właściwie sieci, dzięki którym dzwonimy, ale przede wszystkim mamy łącze internetowe. Dzisiaj, zakorkowane, patrzą z nadzieją na standard 5G.

Tagi: Internet
Źródło: nauka.wiara.pl

reklama
Kontakt z nami