Nauka  RSS
Tegoroczny lipiec najgorętszym miesiącem w historii pomiarów


Średnie globalne temperatury lądu i oceanów w lipcu 2019 r. były najwyższymi w historii pomiarów, na całej Ziemi padło wiele rekordów ciepła, a w Arktyce i na Antarktydzie odnotowano rekordowo niski zasięg lodu morskiego – podała amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA).

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Udany start w kosmos pierwszej chińskiej rakiety komercyjnej


Chińska rządowa agencja kosmiczna dokonała udanego wystrzelenia na orbitę okołoziemską swojej pierwszej rakiety przeznaczonej do użytku komercyjnego, Jielong-1 (Smart Dragon-1) - poinformowała państwowa telewizja CCTV.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zaobserwowano nową odmianę węgla. To cyklokarbon


Naukowcy z Uniwersytetu Oxfordzkiego i IBM Research w Zurychu poinformowali o odkryciu piątej odmiany alotropowej węgla – cyklokarbonu. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Science".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Teleskop Hubble'a wykonał nowe zdjęcie Jowisza. Potężny antycyklon kurczy się z nieznanych powodów


Na nowym zdjęciu Jowisza widać na nim m.in. Wielką Czerwoną Plamę i wirujące w dynamicznej atmosferze chmury o najbardziej intensywnych barwach, jakie można było oglądać w czasie ostatnich lat. Zdjęcie potwierdza, że Wielka Czerwona Plama cały czas się kurczy. Przyczyna tego nie jest jeszcze znana naukowcom.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy warto słuchać muzyki w czasie jazdy?"Może zadziałać na nas na dwa sposoby" [WYWIAD]


- Podczas prowadzenia samochodu muzyka jest rodzajem konkurencyjnego bodźca, który może rozpraszać uwagę kierowcy. Nieodpowiednio dobrana może przyczynić się do obniżenia poziomu koncentracji. Może jednak też działać pozytywnie – mówi Onetowi dr Sylwia Makomaska z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Rosyjski kosmonauta zarabia o wiele mniej niż wynosi średnia pensja w Polsce


Zarobki rosyjskich kosmonautów są naprawdę niskie jak na ryzyko zawodowe, które ponoszą. Kwoty ujawnił dziś rosyjski dziennik "Izwiestia".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Degradacja gleby i groźba katastrofy żywnościowej. Najnowszy raport IPCC

#zrodlo
Ziemi grozi klęska głodu na ogromną skalę. Nawet jeśli uda nam się ud nam się powstrzymać wzrost temperatury, pogarszająca się jakość gleb może doprowadzić do globalnego kryzysu żywnościowego – wskazuje Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) w najnowszym raporcie specjalnym, badającym związek między zmianami klimatycznymi a sposobem, w jaki wykorzystujemy ziemię.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polska pustynią Europy. Mamy jedne z najmniejszych zasobów wody w UE


W przyszłym tygodniu ruszą ogólnopolskie konsultacje, które mają odpowiedzieć na pytanie, jak zapobiegać suszy. Według informacji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Polska dysponuje jednymi z najmniejszych zasobów wody w całej UE – informuje RMF FM.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zmarł wybitny rosyjski astrofizyk Nikołaj Kardaszow, twórca skali rozwoju cywilizacji


Nikołaj Kardaszow zmarł wczoraj w Moskwie w wieku 87 lat. Był wybitnym astrofizykiem, prowadził pierwsze w ZSRR badania nad życiem pozaziemskim - poinformowała dziś Rosyjska Akademia Nauk.

Tagi: ZSRR, Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Asteroida minęła Ziemię. Badaczka kraterów sprawdziła, co by się stało, gdyby uderzyła w Warszawę


Pod koniec lipca w pobliżu Ziemi przemknęła asteroida 2019 OK. Gdyby miała uderzyć w Warszawę, zagrożona byłaby cała centralna Polska. Po uderzeniu asteroidy powstałby krater o średnicy kilku kilometrów i do 400 m głębokości - mówi badaczka kraterów dr Anna Łosiak z Instytutu Nauk Geologicznych PAN i Uniwersytetu w Exeter.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Człowiek odporny na pluton. Niezwykły przypadek Alberta Stevensa


Maj 1945 roku był dla kalifornijskiego malarza pokojowego Alberta Stevensa wyjątkowo potwornym miesiącem. Najpierw lekarz powiedział mu, że ma przed sobą najwyżej kilka tygodni życia. Później, zamiast dać mu w spokoju umrzeć, cały czas otaczali go natrętni naukowcy. Ci sami, którzy wstrzyknęli mu do organizmu olbrzymią dawkę radioaktywnego plutonu.

Tagi: Alberta
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Prof. Andrzej Wójcik: po Czarnobylu i Fukushimie popełniono ten sam błąd


– Większość z nas boi się promieniowania, bo ogólnie boimy się rzeczy, których nie widzimy i których działanie jest trudne do przewidzenia. Inna sprawa to budowanie strachu oparte na niewiedzy – mówi w rozmowie z Onetem prof. Andrzej Wójcik, radiobiolog z Zakładu Biologii Molekularnej Uniwersytetu w Sztokholmie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ziemskie korzyści z lądowania na Księżycu


Gdy 20 lipca 1969 roku amerykański astronom Neil Armstrong stawiał pierwszy ludzki krok na Srebrnym Globie, z całą pewnością zdawał sobie sprawę, że zaczyna się nowa era dla ludzkości. W jaki sposób korzystamy z tego my wszyscy? Oto najważniejsze wynalazki, których nie byłoby bez podboju kosmosu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

W masywie Mount Blanc pojawiło się jezioro. "Nie powinno go tam być"


Dla wszystkich, którzy mówią, że to wideo jest zmanipulowane – niestety jest bardzo prawdziwe. Lodowiec jest w strasznym stanie, a ciekła woda tylko przyspiesza jego topnienie – napisał alpinista Bryan Mestre, który wrzucił na Instagrama zdjęcie jeziora, położonego we francuskich Alpach. Jeziora, którego nigdy wcześniej nie było.

Tagi: Instagram
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dzieci są... nieekologiczne. Powstało zjawisko rezygnacji z potomstwa na rzecz klimatu


Flygskam to szwedzkie słowo oznaczające rezygnację z latania na rzecz ochrony planety. Kolejnym pomysłem mającym zwalczyć zmiany klimatyczne jest barnskam, czyli... rezygnacja z potomstwa – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy ostrzegają: zmiany klimatu to zmiany jakości wina


Zmiana klimatu i rosnące temperatury mogą znacząco wpłynąć na jakość wina. Niestety, nie będzie to pozytywny wpływ - pisze "Rzeczpospolita".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Rosyjsko-niemiecki teleskop wystrzelony w kosmos


Rosyjsko-niemiecki teleskop kosmiczny Spektr-RG do obserwacji astronomicznych w zakresie promieniowania rentgenowskiego został z powodzeniem wystrzelony w kosmos z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Patrzenie na zieleń zmniejsza ochotę na słodycze, papierosy i alkohol


Możliwość obserwowania zieleni na co dzień przez okno sprawia, że mamy mniejszą ochotę na niezdrowe przekąski i używki - przekonują badacze z University of Plymouth w Wielkiej Brytanii. Ich wnioski publikuje pismo "Health & Place".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Co ukrywa Bałtyk?


Najsłodsze morze świata powoli umiera. Jeśli nic się nie zmieni, stanie się morzem martwym – czytamy w reportażu Bronisława Tumiłowicza i Heleny Leman, który ukazał się w najnowszym wydaniu tygodnika "Przegląd".

Tagi: Bałtyk
Źródło: wiadomosci.onet.pl

"Science": możemy uratować Ziemię, jeśli zasadzimy nowe drzewa


Zalesianie nowych terenów na skalę światową może odwrócić niekorzystne zmiany klimatyczne – wynika z najnowszych badań opublikowanych przez prestiżowe czasopismo "Science". Wynika to z potencjału roślin do pochłaniania dwutlenku węgla.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dwa polskie satelity opuściły Międzynarodową Stację Kosmiczną


Dwa polskie satelity: KRAKsat zbudowany przez studentów, oraz Światowid – pierwszy polski satelita komercyjny i obserwacyjny, w środę kilka minut przed godz. 14 polskiego czasu opuściły Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). KRAKsat będzie prowadził innowacyjne testy, a Światowid – monitorować powierzchnię Ziemi.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dwa polskie satelity opuszczą dziś Międzynarodową Stację Kosmiczną


Dwa polskie satelity: KRAKsat zbudowany przez studentów, oraz Światowid – pierwszy polski satelita komercyjny i obserwacyjny, opuszczą dziś, ok. godz. 13.50 czasu polskiego, Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dwa ważne odkrycia naukowców z UJ. "Złota klatka" zrewolucjonizuje farmakoterapię?


Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego dokonali w ostatnim czasie dwóch ważnych odkryć w dziecinie bionanotechnologii. Publikacje na ten temat ukazały się w prestiżowych czasopismach naukowych – jedna z nich w "Science", druga w "Nano Letters".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

ESS - gigantyczna inwestycja, która może zrewolucjonizować świat


Niedaleko Malmo w Szwecji, na obszarze wielkości stu boisk piłkarskich powstaje niezwykły obiekt. Dzięki wysiłkowi naukowców z całej Europy, w tym z Polski, już za kilka lat uruchomione zostanie najsilniejszy na świecie akcelerator neutronów do badań materii. Przełomowa technologia tego największego "mikroskopu" może zrewolucjonizować świat, w którym żyjemy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pszczoły zbudowały gniazda z plastiku


Dzikie pszczoły z Argentyny wykazały się nie lada kreatywnością. Owady zbudowały gniazda wyłącznie z plastiku. Jest to pierwsza taka obserwacja.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Niecodzienne warunki do obserwacji Jowisza, można go zobaczyć gołym okiem


W czerwcu panują najlepsze warunki do podziwiania największej planety Układu Słonecznego - Jowisza. Można zobaczyć go nawet gołym okiem, ale lornetka czy już niewielki teleskop pozwolą dostrzec jego cztery największe księżyce.

Tagi: Księżyc
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Raport: do 2050 r. zmiany klimatu mogą stanowić egzystencjalne zagrożenie dla ludzkości


Naukowcy z Narodowego Centrum Odnowy Klimatu w Melbourne ostrzegają, że postępujące zmiany klimatyczne w ciągu trzech dekad mogą doprowadzić do upadku naszej cywilizacji - informuje CNN.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Odkryto gatunek ptaka, który wyginął tysiące lat temu


Naukowcy odkryli, że na jednej z wysp Oceanu Indyjskiego mieszka ptak - chruścielowiec białogardły, gatunek, który wyginął dziesiątki tysięcy lat temu. Okazało się, że ptak odrodził się dzięki zjawisku tzw. ewolucji iteratywnej.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Osy są mądrzejsze niż do tej pory sądziliśmy


Zdaniem badaczy z Uniwersytetu w Michigan osy potrafią wyciągać logiczne wnioski na podstawie dotychczasowych doświadczeń.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Chemia na poziomie podstawowym. Sprawdź, ile pamiętasz! [QUIZ]


Przygotowaliśmy kilkanaście pytań z chemii, wyjętych bezpośrednio z arkuszy maturalnych, a także kilka znacznie prostszych zagadnień. Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama
Polecamy
Maszyny zrobią to lepiej

#zrodlo
Myślę, że kiedyś my (a może dopiero nasze wnuki) będziemy się zastanawiać, jak można było dopuścić do tego, by to człowiek kierował pojazdami. Szczerze mówiąc, czekam na moment, kiedy nie będę musiał trzymać kierownicy.

Tagi: Doping, Astana
Źródło: nauka.wiara.pl

reklama
Kontakt z nami