Nauka  RSS
Szwajcarscy naukowcy chcą skraplać CO2 z ciężarówek


Naukowcy z Politechniki Federalnej w Lozannie (EPFL) opracowali koncepcję kompletnego systemu wychwytywania emisji wytwarzanych przez ciężarówki - pisze Patrycja Rapacka dla portalu BiznesAlert.pl.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Genetycznie modyfikowani ludzie, pierwsze zdjęcie czarnej dziury i cyklokarbon. Największe odkrycia naukowe 2019 r.


Minione dwanaście miesięcy obfitowało w odkrycia naukowe. Nie wszystkie cieszyły się należnym rozgłosem, mimo wielkiego wpływu na przyszłość świata. Nie brakowało rzecz jasna wielkich kontrowersji, głównie natury etycznej.

Tagi: Jasło
Źródło: wiadomosci.onet.pl

W meteorycie znaleziono minerał niewystępujący w naturze

#zrodlo
W ostatnich czterech latach naukowcy odkryli 31 nowych minerałów węglowych. Największe zainteresowanie wzbudza tajemniczy minerał o nazwie edskotyt, który może pochodzić z rdzenia innej planety, a znaleziono go w meteorycie.

Tagi: Koty
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Święta bez śniegu zaczynają być normą. Klimatolog przeanalizowała polskie zimy z ostatnich 50 lat

#zrodlo
Za nami kolejne Boże Narodzenie bez śniegu, którym mogą się cieszyć jedynie mieszkańcy i turyści na terenach podgórskich. Na skutek zmian klimatu zimą w Polsce pada coraz mniej śniegu, a coraz więcej deszczu – wynika z badań klimatolog dr hab. Ewy Łupikaszy z Uniwersytetu Śląskiego, które oparte są na analizie danych z około 50 stacji synoptycznych w kraju, gromadzonych codziennie od ponad 50 lat.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Metro na świecie - które jest najdłuższe, a które najdroższe?


Gdzie powstało pierwsze metro? Skąd wzięła się jego nazwa? Które metro jest najdłuższe, a która stacja położona jest najgłębiej? I w końcu: jak nazywa się pracownik upychający ludzi do metra? Zobaczcie infografikę o metrze na świecie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

O której zobaczymy "pierwszą gwiazdkę?


W tym roku na miano "pierwszej gwiazdki" największe szanse ma planeta Wenus, której możemy wypatrywać ok. godz. 15:30. Jeśli jednak chcemy zobaczyć prawdziwą gwiazdę, musimy poczekać jeszcze pół godziny i spojrzeć na wschód. Tam jako pierwszą dostrzeżemy Kapellę z konstelacji Woźnicy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Obawy naukowców. Ryby z małymi kawałkami plastiku


Co dziesiąty dorsz i co dwudziesty śledź żyjące w Bałtyku mają w przewodzie pokarmowym maleńkie kawałki plastiku; naukowcy obawiają się, że substancje chemiczne z plastiku dostają się do jedzonego przez ludzi mięsa ryb - pisze "Gazeta Wyborcza".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Co zmienią w naszym życiu technologie przyszłości?

#zrodlo
Wiele z nich już istnieje, ale czas pełnego rozkwitu i dominacji ciągle przed nimi. Sprawdźcie, co zmienią, a co ułatwią w naszym życiu technologie przyszłości.

Tagi: Ciąża
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zima 2019. Zima astronomiczna i zima owa. Kiedy się zaczynają?


Pierwszy dzień zimy kalendarzowej i astronomicznej przypadnie, jak co roku, w grudniu. Początek astronomicznej zimy - czyli najkrótszy dzień roku, wypada 22 grudnia. Zima kalendarzowa również rozpocznie się 22 grudnia.

Tagi: Zima
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polak powstrzymał terrorystę kłem narwala. Co to za zwierzę?

#zrodlo
W piątek Polak wraz z kilkoma przypadkowymi osobami powstrzymał w Londynie uzbrojonego w nóż terrorystę. Nasz rodak zaatakował napastnika półtorametrowym kłem narwala, który prawdopodobnie zdjął ze ściany w pobliskiej restauracji. Odpowiadamy na pytania - czym jest narwal i dlaczego ludzie pozyskują jego kły?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy wiesz, co to za zwierzę?


Niedawno furorę w sieci zrobił uroczo wyglądający kanczyl – zwierzę zwane myszojeleniem, które zaobserwowano w wietnamskiej dżungli po raz pierwszy od prawie 30 lat! Poniżej znajdziecie 10 mniej znanych zwierzaków - ciekawe, ile z nich rozpoznacie na zdjęciach Małgorzaty Zdziechowskiej - "Polskiej Dr Dolittle", która od lat pracuje jako wolontariuszka w ośrodkach dla dzikich zwierząt na całym świecie.

Tagi: Wietnam
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy rozpoznasz zwierzęta na zdjęciach?


Niedawno furorę w sieci zrobił kanczyl – zwierzę zwane myszojeleniem, które zaobserwowano w wietnamskiej dżungli po raz pierwszy od prawie 30 lat! Podobnych "dziwaków" na świecie żyje dużo więcej – ciekawe, ilu z nich rozpoznacie na zdjęciach Małgorzaty Zdziechowskiej - "Polskiej Dr Dolittle", która od lat przemierza kontynenty, by jako wolontariuszka pomagać dzikim zwierzętom: słabym, chorym i osieroconym.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ogromna asteroida pędzi w kierunku Ziemi. Może uderzyć w 2022 roku


NASA opublikowała szczegóły dotyczące asteroidy JF1, która 6 maja 2022 r. znajdzie się niebezpiecznie blisko Ziemi. W przybliżeniu rozmiar asteroidy odpowiada Wielkiej Piramidzie w Gizie. Gdyby doszło do zderzenia siła wybuchu wyniosłaby 230 kiloton trotylu i byłaby piętnaście razy większa, niż siła bomby atomowej spuszczonej na Hiroszimę - informuje express.co.uk.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kosmiczny spacer załogi ISS


Załoga Ekspedycja 61 rozpoczęła serię złożonych spacerów kosmicznych w celu naprawy wykrywacza cząstek kosmicznych w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Tagi: SpaceVR
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zmiany klimatu mają wpływ na zdrowie człowieka? Raport nie pozostawia wątpliwości


Uszkodzenia serca, płuc i innych istotnych narządów, które już dotykają osoby starsze, a zaczną też dzieci – na takie skutki narażona jest ludzkość przez wypadkową zmian klimatu. Do takich wniosków doszli naukowcy i lekarze z całego świata, których badania publikuje w swoim raporcie prestiżowe czasopismo Lancet.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak wielki biznes walczy ze smogiem? "Polegając na kapitale ludzkim firm, udało się stworzyć coś wartościowego"


- Dla nas raport o domach ubóstwa był sygnałem, że jest duża potrzeba wiedzy na temat źródeł problemu smogu w Polsce. Dlatego postanowiliśmy skupić się na edukacji, która jest centralnym punktem wszystkich innych działań w walki o czyste powietrze – mówi w rozmowie z Onetem Dorota Franczukowska z PwC, poruszając temat raportu "Domy ubóstwa. Warunki mieszkaniowe osób ubogich" oraz programu „Biznes kontra smog", którego druga edycja właśnie wystartowała.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dr Wojciech Feleszko: mamy niezbite dowody na wpływ smogu na nasze dzieci #OddychajPolsko


Dzieci narażone na smog chorują częściej – do takich wniosków doszli lekarze w pierwszym ogólnopolskim badaniu epidemiologicznym w tej sprawie. O tym, dlaczego tak się dzieje, mówi w rozmowie z Onetem dr Wojciech Feleszko, pediatra, jeden z autorów badania.

Tagi: Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy sztuczna inteligencja może prognozować jakość powietrza? #OddychajPolsko


Jakość powietrza jest bardzo ogólnym pojęciem, jednak w ostatnich czasach bardzo często pod tym pojęciem kryją się dwie główne składowe zanieczyszczeń – pisze dr hab. inż. Piotr A. Kowalski, prof. AGH, ekspert Airly ds. uczenia maszynowego, naukowiec z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH i Instytutu Badań Systemowych PAN.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowiec ostrzega: powodzie miejskie będą częstsze


Trudno jest przewidywać powodzie miejskie spowodowane przez opady deszczu. Trzeba się liczyć z tym, że będą one coraz częstsze, z powodu globalnych zmian klimatu - powiedział hydrolog, prof. Artur Magnuszewski. Jego zdaniem miasta mogą się jednak do nich przygotować.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

30 Polaków na Święto Niepodległości. Ilu z nich rozpoznasz?


30 Polaków - znanych i mniej znanych, ale na pewno takich, którzy zapisali się na kartach polskiej historii. Z okazji dzisiejszego Święta Niepodległości proponujemy wam podróż w przeszłość i rozpoznanie polskich królów, pisarzy, polityków oraz naukowców. Czy trzy informacje o postaci wystarczą, by ją rozpoznać? Spróbujcie zdobyć komplet punktów

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak wyglądałby świat bez testów na zwierzętach?


Ujawnione niedawno filmy z okrutnych testów na małpach, kotach i psach w niemieckim laboratorium wzbudziły na nowo dyskusję na temat sensowności eksperymentów na zwierzętach. Sam fakt, że w ogóle głośno poruszamy kwestię potencjalnego zakazu takich praktyk, pokazuje, na jak zaawansowanym etapie rozwoju jesteśmy. Bez badań na zwierzętach nie zbudowalibyśmy jednak nawet fundamentów współczesnej nauki. A co za tym idzie – całej naszej cywilizacji.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy o podnoszącym się poziomie mórz: jest znacznie gorzej, niż sądziliśmy


Nawet trzy razy więcej ludzi niż pierwotnie sądzono mieszka na terenach zagrożonych powodziami w związku ze zmianami klimatycznymi – wynika z najnowszych badań opublikowanych w naukowym czasopiśmie "Nature Communications". W Polsce w 2050 r. coroczne powodzie będą problemem dla co najmniej 200 tys. ludzi.

Tagi: Znaczki
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Litwa kupi miliony tabletek jodu. Szykują się na katastrofę atomową


Litewskie ministerstwo zdrowia ogłosiło przetarg na kupno 4 milionów tabletek jodu na wypadek ewentualnej katastrofy w białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu, powstającej w odległości 50 km od Wilna.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Eksplozja w centrum naszej galaktyki. Naukowcy nie znają przyczyny


Ślady potężnej eksplozji w centrum Galaktyki Drogi Mlecznej zauważył prof. Joss Bland-Hawthorn z Uniwersytetu w Sydney, analizując fotografie rentgenowskie galaktyki. O całej sprawie szeroko pisze dziś "Gazeta Wyborcza".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Fauna Grenlandii wymiera? Przyczyną ekstremalne zjawiska pogodowe


Rosnące temperatury to niejedyne zagrożenie dla arktycznej przyrody. Jak wykazują naukowcy, co najmniej równie poważnym problemem są coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe – informuje "Scientific American", powołując się na badaczy, którzy obserwowali grenlandzką faunę przez ostatnie 20 lat.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zidentyfikowano pierwszy w tym sezonie wirus grypy w Polsce


U jednorocznego dziecka zidentyfikowano pierwszy w tym sezonie przypadek wirusa grypy w naszym kraju - poinformowała prof. Lidia Brydak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH. Od początku października 2019 r. w całym kraju odnotowano ponad 228 tys. zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne.

Tagi: USA
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Laureat Nobla z fizyki: nigdy nie skolonizujemy innej planety


Rzeczywistość jest brutalna: psujemy Ziemię, a wszystkie marzenia o kolonizacji innych planet nie mają szans się ziścić – uważa Michel Mayor, laureat tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki, odkrywca pierwszej egzoplanety krążącej wokół gwiazdy podobnej do Słońca. Jego wytłumaczenie, dlaczego nigdy nie skolonizujemy innej planety przedstawiła francuska agencja AFP.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Prof. Piotr Skubała: wszyscy musimy się nauczyć brać tyle, ile potrzebujemy, nigdy więcej


Dane, które płyną z kolejnych raportów naukowych są zatrważające. Zmiany przyspieszają. Nie udaje się zatrzymać żadnych negatywnych trendów – mówi w rozmowie ze SmogLabem prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego.

Tagi: Śląsk
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Historyczne wojny. Jak dobrze je znasz?


Historia świata to historia wojen: konfliktów, bitew, rozejmów, zdrad i pokojów. Mamy quiz dla prawdziwych miłośników historii - sprawdźcie, co wiecie o wojnach od starożytności aż po czasy najnowsze. Powodzenia!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy odkryli życie na Marsie 40 lat temu? Tak twierdzi były pracownik NASA


Gilbert V. Levin, pracując w NASA, odpowiadał m.in. za misje wysyłające lądownik Viking na Marsa. Teraz ujawnia, że życie na Marsie odkryto już w 1976 r. Wszystko opisał w czasopiśmie Scientific American.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama
Polecamy
Tysiące lat temu mieszkańcy dzisiejszego Dubaju stosowali recykling

#zrodlo
Metalurdzy sprzed 3 tys. lat, żyjący w południowej części Zatoki Perskiej (dzisiejszy Dubaj), stosowali recykling: z potłuczonych naczyń ceramicznych wyrabiali inne narzędzia do pracy - ustalili polscy naukowcy.

Tagi: Dubaj
Źródło: nauka.wiara.pl

reklama
Kontakt z nami