Gospodarka  RSS
Borys: Gospodarka wyhamuje bez kryzysu [WYWIAD]

Do końca marca Grupa PFR opublikuje strategię, w której pokażemy jak będziemy wspierali politykę państwa – mówi w wywiadzie dla DGP Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

GUS: Nakłady na działalność B+R przez rok wzrosły o prawie 25 proc.

#zrodlo
Nakłady krajowe brutto na działalność badawczo - rozwojową (B+R) wyniosły 25,6 mld zł w 2018 roku i zwiększyły się o 24,6% w skali roku. Liczba podmiotów zaangażowanych w działalność B+R wyniosła 5 779, co oznacza wzrost ich liczby o 13,3% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ograniczenie zatorów płatniczych 2020. Nowy prawny bat na niesolidnych dłużników

Skrócenie terminów zapłaty, uprawnienie prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do ścigania przedsiębiorstw generujących zatory, zobowiązanie największych firm do raportowania swoich praktyk płatniczych, ulga na złe długi w PIT i CIT. To tylko niektóre nowe narzędzia mające przeciwdziałać zatorom płatniczym od 1 stycznia 2020 r.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Rząd Morawieckiego upiera się, że zamierza zlikwidować deficyt budżetowy i doprowadzić do zrównoważenia budżetu

Trudno oczekiwać, aby globalna gospodarka jeszcze raz zaliczyła spektakularne spowolnienie i dalej pogrążała się w niepewności z powodu napięcia między Waszyngtonem a Pekinem oraz brexitu. Raczej nie powtórzy się też zaskakujący zwrot o 180 stopni w polityce monetarnej największych banków centralnych świata. Z kolei polska gospodarka nie uniknie dalszego spowolnienia, które jednak nikogo nie zaskoczy, bo wszyscy je prognozują od wielu miesięcy.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Polak na czele sojuszu zarządców przestrzenią

Koordynacją zarządzania ruchem lotniczym nad Europą od początku stycznia zajmie się Janusz Janiszewski, szef Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

Tagi: Europa
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Przeciwdziałanie zatorom płatniczym: Co się zmieni się po 1 stycznia 2020?

#zrodlo
Nie ma wątpliwości, że autorzy projektu ustawy nowelizującej skrupulatnie i starannie – również w wyniku ogromu wniesionych uwag i wniosków przez uczestniczące w konsultacjach podmioty – przystąpili do uniemożliwienia dużym przedsiębiorcom uniknięcia zobowiązań wynikających ze zmienionej ustawy o przeciwdziałaniu opóźnieniom. Poznaj nowe zasady przeciwdziałania zatorom płatniczym, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Cezary Kochalski nowym członkiem Rady Polityki Pieniężnej

Najlepsza osoba - w moim przekonaniu - jaką mogłem wybrać, zasiądzie w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej, jako jego przedstawiciel, w Radzie Polityki Pieniężnej - powiedział w poniedziałek Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego wręczenia Cezaremu Kochalskiemu aktu powołania w skład RPP.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Rząd przyjął projekt budżetu na 2020 rok bez deficytu

#zrodlo
Rząd na poniedziałkowym posiedzeniu przyjął projekt budżetu na 2020 rok bez deficytu - poinformował na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Dochody i wydatki mają wynieść po 435,3 mld zł, czyli o ok. 5 mld więcej niż planowano we wrześniu.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Świąteczne postanowienie: udowodnię, że potrafię posługiwać się komputerem!

Większość z nas posługuje się komputerem zarówno w pracy, jak i w nauce. Jednak czy potrafimy to robić sprawnie? Czy potrafimy to udowodnić? Udowodnić szefowi, rekruterowi i sobie, że posiadamy konkretną KWALIFIKACJĘ.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Sprawdzone używane auto w niskich ratach? Tak działa oferta Autonomia

#zrodlo
Kilkuletni Volkswagen, SEAT, Audi lub ŠKODA prosto od dealera, z dokumentowaną historią i niską ratą miesięczną to doskonałe rozwiązanie zarówno dla przedsiębiorców jak i klientów indywidualnych.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ułatwienia w sukcesji przedsiębiorstw od 2020 roku [PODCAST]

#zrodlo
28 listopada 2018 r. weszła w życie ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Nie rozwiązała ona jednak wszystkich problemów związanych z sukcesją przedsiębiorstw. Dlatego w ramach Pakietu Przyjazne Prawo jeszcze raz pochylono się nad tą problematyką. Zawarte w ramach tego pakietu zmiany ułatwiające sukcesję przedsiębiorstw zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Posłuchaj podcastu!

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Senat poparł ustawę wprowadzającą tzw. Mały ZUS plus (opis)

Senat opowiedział się w środę za nowelizacją ustawy o tzw. Małym ZUS plus bez poprawek. Przewiduje ona obniżenie i uzależnienie wysokości składek najmniejszych firm od ich dochodów. Przepisy mają wejść w życie 1 lutego 2020 r.

Tagi: ZUS, Plus, Senat
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dotacje dla biznesu w Łódzkiem

We współczesnej gospodarce firma, która nie stawia na rozwój, oddaje pole konkurencji. Więc jeśli nie chcesz zostać w tyle, zastanawiasz się skąd czerpać fundusze na ekspansję, badania i wprowadzanie innowacji w swojej firmie - już dziś zapoznaj się z ofertą konkursową Centrum Obsługi Przedsiębiorcy.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Prosta spółka akcyjna [KOMENTARZ DO PRZEPISÓW, CZĘŚĆ 2]

W drugiej części komentarza praktycznego do przepisów o prostej spółce akcyjnej omówiona zostanie procedura zgłoszenia jej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Zgłoszenie takie może zostać dokonane na dwa sposoby: przy użyciu formularzy urzędowych lub przez internet.

Tagi: Internet
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Eksport napędzany zerami i jedynkami

Dzięki nowoczesnym technologiom pół miliarda konsumentów z Europy jest w zasięgu paru kliknięć. To olbrzymia szansa dla polskiego biznesu

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dlaczego ceny mieszkań z rynku wtórnego są coraz częściej wyższe niż kupowanych od dewelopera

Jeszcze dwa lata temu wydawało się normalne, że nowe mieszkania są droższe niż używane. To się zmieniło. Po ostatnich zmianach cen w niektórych miastach więcej trzeba zapłacić za te z rynku wtórnego. Różnice w cenie dochodzą nawet do 2 tys. zł za m kw.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Precedensowy wyrok: Dom maklerski może odpowiadać przed inwestorem za to, że namówił go na zakup papierów od podmiotu w kiepskiej kondycji

To orzeczenie, do uzasadnienia którego dotarł DGP, jest ważne dla tysięcy obligatariuszy, którzy nie doczekali się spłaty. Wynika bowiem z niego, że choć co do zasady odpowiedzialność spoczywa na emitencie papierów, to w niektórych przypadkach można wyegzekwować pieniądze od pośrednika w obrocie, np. domu maklerskiego.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Executive MBA to inwestycja w karierę

#zrodlo
Rafał Mrówka: Wielu polskich menedżerów ma niezaspokojoną potrzebę rozwoju. Te studia dają okazję do tego, by tę potrzebę zrealizować.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jaki będzie wpływ PPK na giełdę. I dlaczego słabszy niż oczekiwano

Warszawska giełda jest od 2010 r. nieszczęściem dla inwestorów. Teraz mają ją wzmocnić pieniądze z PPK, ale ich napływ na GPW będzie mniejszy niż początkowo myślał rząd. Nie tylko z powodu słabszego zainteresowania PPK ze strony pracowników.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

430 wymagań do spełnienia, by zostać prezesem banku. DGP dotarł do wytycznych KNF

Metodyka, zgodnie z którą nadzór daje zielone światło na objęcie stanowiska, będzie jawna. To powinno uczynić decyzje KNF bardziej przewidywalnymi i szybszymi

Tagi: Banki, KNF
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Rada nadzorcza Lotosu odwołała Mateusza Bonca. PO prezesa został Jarosław Wittstock

Rada nadzorcza Lotosu odwołała z zarządu spółki prezesa Mateusza Bonca; funkcję prezesa powierzyła Jarosławowi Wittstockowi, dotychczasowemu wiceprezesowi ds. korporacyjnych - poinformowała w piątek w komunikacie spółka.

Tagi: Lotus, Lotto
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

GetBack zaktualizował plan restrukturyzacji. Przyspieszy płatność pierwszych rat

GetBack w restrukturyzacji złożył informacje o realizacji planu restrukturyzacji wraz z jego aktualizacją do Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej, Wydział VIII Gospodarczy do spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych oraz do Sądu Okręgowego we Wrocławiu, XI Wydział Gospodarczy Odwoławczy, podała spółka. Przedłożony plan restrukturyzacji zakłada, że nadwyżka środków pieniężnych wygenerowana w trakcie realizacji układu zostanie przeznaczona na przyspieszenie płatności pierwszych dwóch rat oraz na rezerwę na pokrycie wydatków nieujętych w planie restrukturyzacji.

Tagi: Wrocław
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Metamfetamina: Nad Wisłą powstał największy kanał przerzutowy w Europie

Zalewająca czeski rynek substancja wytwarzana jest dzięki nieudolności polskich funkcjonariuszy.

Tagi: Wisła, Kanada
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Michał Krupiński zrezygnował z funkcji prezesa Banku Pekao SA. Nowym prezesem Marek Lusztyn

Michał Krupiński zrezygnował z funkcji prezesa Banku Pekao SA - poinformował bank w piątek w komunikacie. Rada nadzorcza powołała Marka Lusztyna, dotychczasowego wiceprezesa Pekao, na funkcję prezesa tego banku.

Tagi: Banki, Pekin
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Co dzieje się z polską gospodarką? Zagrożenie nadpływa z budownictwa

Najnowsze informacje o polskiej gospodarce nadal są dobre, ale niepokój wywołała sytuacja w budownictwie. Dlatego analitycy z dużym zainteresowaniem czekają na dane za listopad o produkcji budowlano-montażowej.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Woś: Komu sprzyja mnożnik

W ostatnich latach mocno urosły szeregi tych, którzy uważają, że państwo ma do odegrania w gospodarce rolę nie tylko regulatora, lecz także inwestora. Od czasów Johna Maynarda Keynesa wiemy, że inwestycje ze środków publicznych wywołują zjawisko mnożnika. Dzięki niemu można zmierzyć, czy pieniądze wydane na cele publiczne – np. budowę linii kolejowej albo laboratorium – przynoszą dodatkowe korzyści dla gospodarki.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jak jednocześnie podbić serce Szwedki i Słowaka

Ekspansja za granicę - to brzmi dumnie. Tylko jak to zrobić, nie znając lokalnych uwarunkowań, preferencji, a przede wszystkim – języka? Z pomocą przychodzą specjalnie do tego stworzone narzędzia.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Niskie raty teraz mogą być jeszcze niższe

Oferowane przez dealerów wysokie rabaty na zakup modeli z rocznika 2019 oznaczają, że na miesięcznych opłatach leasingowych w Volkswagen Financial Services można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Trwa gastronomiczny boom

Wolne od handlu niedziele sprawiły, że Polacy zaczęli więcej chodzić do restauracji. Obecnie odwiedzają je średnio cztery razy na miesiąc. Rosną także wydatki na jedzenie poza domem. Dziś w lokalach zostawiamy średnio 130 zł miesięcznie, czyli o 24 zł więcej niż przed rokiem.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Pieniądze z PARP mają zainspirować do działania na rzecz dostępności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybierze firmy, które będą organizować szkolenia dla przedsiębiorstw chętnych do tworzenia produktów i usług przeznaczonych dla osób z ograniczeniami w mobilności lub percepcji.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2020-11-27 18:58)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Waluty
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2020-11-27
USD 3,7614 +0,07%
EUR 4,4843 +0,23%
CHF 4,1477 +0,30%
GBP 5,0239 +0,04%
Wspierane przez Money.pl
reklama
Kontakt z nami