Gospodarka  RSS
Dobrze ma się tylko budowlanka. Tak prowadzi się biznes w Polsce

Z najnowszych danych GUS wynika, że Polacy coraz rzadziej zakładają własny biznes. Wzrost liczby rejestracji firm nastąpił jedynie w budownictwie. Powód? Inna działalność może okazać się mało opłacalna.

Tagi: GUS
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Woś: Pożytki z cyfrowej strefy walutowej

Od dłuższego czasu rośnie we mnie przekonanie, że wszystkie zmiany technologiczne dotyczące obrotu pieniądzem muszą w końcu wpłynąć na politykę monetarną. I to wpłynąć fundamentalnie. Okazuje się, że podobnego zdania jest rosnąca grupa ekonomistów.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zreformować system odpadowy i uczynić recykling opłacalnym. Czas goni, a na stole leżą miliardy złotych

Czas pociągnąć do finansowej odpowiedzialności największe koncerny, które od lat płacą grosze za wprowadzanie na rynek produktów w opakowaniach tak zaprojektowanych, że ich recykling jest nieopłacalny lub wręcz technicznie niemożliwy.

Tagi: Koncerty
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Oj, będzie mandacik, czyli kilka słów o przestrzeganiu norm

„Zapłacić czy nie?” – taka myśl przechodzi przez głowę pewnie wielu osobom, które otrzymały mandat. Gdzieś głębiej za tym pytaniem kryje się inne, a mianowicie to, czy przestrzegać norm społecznych i prawnych. Potem zaczyna się dyskusja, że w jednych krajach normy są bardziej przestrzegane, a w innych mniej, a my jesteśmy gdzieś pośrodku, więc nie jest tak źle. A gdy wyjeżdżamy za granicę, to tam już na pewno przestrzegamy norm, no bo jak cię widzą, tak cię piszą.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Sejm uchwalił tzw. Pakiet Przyjazne Prawo

Wydłużenie terminu rozliczania VAT w imporcie i prawo do błędu przez pierwszy rok działalności przedsiębiorców MŚP - m.in. zakłada uchwalona w środę przez Sejm nowela ograniczająca obciążenia regulacyjne, tzw. Pakiet Przyjazne Prawo. Nowela to ok. 50 zmian w ponad 60 ustawach.

Tagi: Sejm
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Małżeństwa a nierówności, czyli jak związki wpływają na gospodarkę

Zawieramy coraz mniej małżeństw. Coraz częściej się rozwodzimy. Historia o Kopciuszku, co poślubił księcia, odpływa do sfery fikcji bardziej niż kiedykolwiek. Czy ekonomia może pomóc wyjaśnić te zjawiska? A jeśli tak, to dlaczego miałaby to robić? Od lat 70. XX w. obserwujemy wzrost nierówności społecznych. Dean Hyslop (instytut Motu w Nowej Zelandii) pokazuje, że zmiany w strukturze małżeństw mogą tłumaczyć nawet 25 proc. obserwowanych zmian nierówności. Nezih Guner (instytut CEMFI w Hiszpanii) dokładniej przygląda się mechanizmom stojącym za tym procesem.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Na co można przeznaczyć pieniądze unijne na lata 2021-2027? MIiR rozpoczęło konsultacje założeń Umowy Partnerstwa

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowało i rozpoczęło konsultacje założeń Umowy Partnerstwa – dokumentu, który pokazuje na co będzie można przeznaczyć pieniądze unijne na lata 2021-2027. "Chcemy być gotowi, gdy zakończą się negocjacje finansowe" – tłumaczy minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

GS1 nagradza innowacyjność

Wystartowała druga edycja konkursu Kod Innowacji. Nagroda za najlepsze wdrożenie standardów GS1 ma wyróżnić firmy, które z innowacyjnych wdrożeń wykorzystujących rozwiązania GS1 osiągnęły największe korzyści.

Tagi: Firmy
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (cz. 7) [KOMENTARZ]

W siódmym odcinku komentarza do ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (dalej: u.z.s.p.o.f.) kontynuujemy omawianie rozdziału 12 „Zmiany w przepisach”. Ustanowienie w porządku prawnym nowych instytucji i podmiotów, w tym przedsiębiorstwa w spadku czy zarządcy sukcesyjnego, wymagało bowiem wprowadzenia zmian w innych aktach prawnych (łącznie w ok. 40).

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Program Przyjazne Prawo. Projektowane zmiany i ich znaczenie dla przedsiębiorców

- Liczba zmian w prawie rośnie. Każda z reform niesie za sobą ryzyko perturbacji biznesowej – mówi Piotr Wołejko - ekspert Pracodawców RP.

Tagi: Praca, Znaczki
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Fairmined Gold: Złoto, z którego można być dumnym

Ponad 10 milionów ludzi na świecie wydobywa złoto w sposób niszczący ich zdrowie, zagrażający życiu i dewastujący środowisko naturalne. W kopalniach w biednych regionach świata często jest wykorzystywana praca dzieci, a górnicy pracują bez żadnych zabezpieczeń. Ale można też inaczej.

Tagi: Zdrowie, Praca
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jak uzyskać dofinansowanie pensji pracowników niepełnosprawnych? [PODCAST]

Zatrudnianie pracowników niepełnosprawnych jest wspierane przez państwo szeregiem różnych instrumentów w ramach pomocy publicznej. Jednym z najważniejszych jest comiesięczne dofinansowanie do wypłaconego wynagrodzenia pracownika, który posiada dokument stwierdzający niepełnosprawność.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Godusławski: Polisolokaty i obligacje GetBacku, czyli karma wraca

Gdy wokół mniejszego z banków Leszka Czarneckiego zrobiło się gorąco w związku z jego zaangażowaniem w sprzedaż obligacji GetBacku, opinia publiczna poznała nagranie rozmowy miliardera z Markiem Chrzanowskim, ówczesnym przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Odsetki ustawowe 2019

Opóźnienia w płatnościach się zdarzają. Wówczas niezbędne jest określenie wysokości opłaty za zwłokę w uiszczeniu zaległości. Strony mogą określić w umowie wysokość odsetek za spóźnienia, jeśli jednak tego nie zrobią – dłużnik opłaci je zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Babones: Get the Society Right, and the Economy Will Follow

On the eve of the 1997 Asian Financial Crisis, South Korea had less than one-third of the GDP per capita of its big neighbor, Japan. Despite thirty years of rapid economic growth, South Korea still relied on Japan for technology, investment, and orders. That reliance was made all the more unpalatable by the fact that, before and during World War Two, Japan had colonized Korea, raped its women, conscripted its men, and sought to wipe out two thousand years of Korean culture.

Tagi: USA, ISIS
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Niedużak: Nie będzie sukcesji w spółkach [WYWIAD]

- Pakiet „Przyjazne prawo” to wiele korzystnych dla przedsiębiorców rozwiązań. Dlatego nie warto spierać się o jedno z nich. Wolimy zrezygnować z jednego z uproszczeń w imię tego, by weszło w życie kilkadziesiąt innych - mówi w w wywiadzie dla DGP dr Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wyparowanie ponad pół miliarda złotych, setki firm i tysiące ludzi bez należnych im pieniędzy. Oto skutki nowej ustawy antylichwiarskiej

Instytucje pożyczkowe nie mogą przyjmować depozytów. Kapitał na pożyczanie pozyskują więc m.in. na rynku obligacji. Jak wskazuje Polski Związek Instytucji Pożyczkowych, wartość obligacji emitowanych przez branżę w 2016 r. wyniosła 538 mln zł. W efekcie narracja pożyczkodawców wygląda tak: jeśli wejdzie w życie, procedowana właśnie w Sejmie nowa ustawa antylichwiarska, dokręcająca śrubę branży, wiele firm upadnie. A jak firmy upadną, obligatariusze nie dostaną pieniędzy. W skrócie: nowa ustawa antylichwiarska oznaczać będzie krach na rynku obligacji i dotkliwe straty dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych.

Tagi: Sejm, Firmy
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

W skrócie

W maju ceny towarów i usług konsumpcyjnych podniosły się średnio o 0,3 proc., co przekłada się na roczną inflację na poziomie 2,6 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Wzrost cen w skali roku jest najwyższy od końca 2012 r. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych były w maju o 5,7 proc. wyższe niż rok wcześniej. Paliwa podrożały w tym czasie o 3,1 proc., a nośniki energii potaniały o 1 proc.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Prawa kobiet poprawiają sytuację mężczyzn

Ekonomiczne prawa kobiet są bardzo zróżnicowane w poszczególnych krajach. Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób poprawić sytuację kobiet na świecie, kluczowe jest zrozumienie źródeł tych różnic. Jednym z naturalnych wyjaśnień są czynniki kulturowe i religijne. Ale coś do powiedzenia na ten temat ma także gospodarka.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Startupy w Pałacu: "Finansowanie i rozwój startupów w Polsce" - zapraszamy na konferencję

Jak wygląda system wsparcia startupów w Polsce w połowie 2019 roku? Jakich mechanizmów wsparcia potrzebują od państwa? Jaki jest i jaki powinien być mechanizm finansowania ich rozwoju? Na te pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy drugiej konferencji w ramach projektu Startupy w Pałacu -„Finansowanie i rozwój startupów w Polsce”.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Czy polski klient jest zadowolony? Jak wypadamy na tle Europy i świata?

Międzynarodowa organizacja ICERTIAS po raz pierwszy przeprowadzi badanie jakości obsługi klienta w Polsce. Do tej pory weryfikowała najlepsze firmy w ponad 40 krajach świata, głównie w Europie.

Tagi: Firmy
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy - wszystko co warto wiedzieć

Prowadzisz własny biznes i rozważasz opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne? To nieobowiązkowe dla przedsiębiorców składki, których opłacanie może okazać się dobrą inwestycją.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dla Polski i dla regionu

Mateusz Walewski: Naszym celem jest maksymalizacja pozytywnych efektów dla gospodarki

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Bezwarunkowy dochód podstawowy: Ani lek, ani homeopatia

Pewną popularność zyskuje idea bezwarunkowego dochodu podstawowego, tj. systemu, w którym każdy obywatel dostaje po prostu stałą kwotę pieniędzy, a uzyskanie takiego dochodu nie wymaga spełnienia żadnych dodatkowych warunków. Podaje się cztery argumenty za. Po pierwsze, automatyzacja i robotyzacja w nadchodzących latach doprowadzi do spadku liczby miejsc pracy, więc potrzebny jest system zabezpieczenia społecznego.

Tagi: Roboty
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wzrost PKB w 2019 r. będzie wyższy niż pokazuje marcowa projekcja

Podczas czerwcowego posiedzenia członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wyrażali opinię, że dynamika PKB w bieżącym roku może być wyższa niż wskazuje marcowa projekcja, wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP).

Tagi: Banki, NBP
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Polska rozwijamy się szybciej niż UE. Są nowe unijne statystyki

W 2018 roku Polska rozwijała się szybciej niż UE i osiągnęła 71% średniej unijnej w PKB na mieszkańca. Do średniego poziomu UE zbliżyliśmy się też we wskaźniku AIC, który bada zamożność gospodarstw domowych. W tym wypadku mamy 77% średniej UE.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

GUS: Płace i zatrudnienie w firmach wzrosły

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w maju 2019r. wzrosło o 7,7% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 2,7% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Woś: Brytyjski spór o MMT

U nas nowoczesna teoria monetarna (MMT, Modern Monetary Theory) ciągle pozostaje ciekawostką. Na Wyspach Brytyjskich kłócą się o nią na całego ważni ekonomiści i politycy.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (cz. 6) [KOMENTARZ]

W szóstym odcinku komentarza do ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (dalej: u.z.s.p.o.f.) kontynuujemy omawianie rozdziału 12 „Zmiany w przepisach”.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jeden błąd, który może zaszkodzić Twojej firmie dopiero jak stanie się rozpoznawalna

Stoisz na straży swojej firmy. Budujesz jej markę. Spotykasz się z ludźmi i inwestujesz w reklamę. Razem z rozpoznawalnością pojawiasz się pod radarem tych, którzy chcą Cię naciągnąć. Dla nich Twoja strata to ich zysk..Zagrożenie dla rozwijających się firm
Z zachodu przyszedł do nas zły trend tzw. Trademark Trolls. To firmy wyszukujące, które małe i średnie firmy zyskują na wartości w oczach swoich klientów. Sprawdzają czy ich znak towarowy został zastrzeżony. Jeżeli nie był i tylko zwęszą okazję, to zastrzegają znak towarowy takiej firmy jako własny. Stają się właścicielem takiego znaku. Zgodnie z prawem, w Urzędzie Patentowym - kto pierwszy ten lepszy. Wtedy mają prawa do marki. Następnie szachują taką firmę możliwością wykupienia lub dzierżawy marki za niebotyczne kwoty.

Co daje zastrzeżenie znaku towarowego?
Jedynie poprawnie zastrzeżony znak towarowy to pewny parasol ochronny. Jak mawiają prawnicy, to najlepsza prawna ochrona marki. Otrzymane świadectwo ochronne z Urzędu Patentowego jest jak tarcza, chroniąca przed oszustami i kradzieżą marki. Firma zyskuje na wiarygodności. Jednak przede wszystkim właściciel może spać spokojnie.

Zastrzegać samemu czy ze specjalistą
Straciłem markę mimo, że 2 lata temu otrzymałem świadectwo ochronne z Urzędu - mówi Pan Michał. Słyszałem o tym, że można ukraść markę, proces Urzędowy był prosty dlatego zdecydowałem się zrobić to sam, to był błąd. Dopiero teraz okazało się, że znak był zastrzeżony źle i nie miałem prawa ochronnego - ostrzega innych przedsiębiorców Pan Michał z Wrocławia.

Polska a świat
W Polsce zastrzega się 26 razy mniej znaków niż we Francji oraz 9 razy mniej niż w Wielkiej Brytanii. To świetna informacja wyłącznie dla tych którzy chcą skorzystać na naszej stracie. Proceder Trademark Trolls w Polsce dopiero się rozpoczyna. Odczuli go na skórze Ci, którzy nie zabezpieczyli marki, a była dla nich wartościowa. Bez zastrzeżenia można jedynie liczyć, że umkniemy spod radaru naciągaczy.

Tagi: Francja, Firmy
Źródło: uprp.pl

reklama
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2019-08-16 18:59)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Waluty
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2019-08-16
USD 3,9281 +1,01%
EUR 4,3543 +0,18%
CHF 4,0093 +0,42%
GBP 4,7713 +1,68%
Wspierane przez Money.pl
reklama
Kontakt z nami