Gospodarka  RSS
GUS: Płace i zatrudnienie w firmach wzrosły

#zrodlo
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w maju 2019r. wzrosło o 7,7% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 2,7% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Woś: Brytyjski spór o MMT

U nas nowoczesna teoria monetarna (MMT, Modern Monetary Theory) ciągle pozostaje ciekawostką. Na Wyspach Brytyjskich kłócą się o nią na całego ważni ekonomiści i politycy.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (cz. 6) [KOMENTARZ]

#zrodlo
W szóstym odcinku komentarza do ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (dalej: u.z.s.p.o.f.) kontynuujemy omawianie rozdziału 12 „Zmiany w przepisach”.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jeden błąd, który może zaszkodzić Twojej firmie dopiero jak stanie się rozpoznawalna

Stoisz na straży swojej firmy. Budujesz jej markę. Spotykasz się z ludźmi i inwestujesz w reklamę. Razem z rozpoznawalnością pojawiasz się pod radarem tych, którzy chcą Cię naciągnąć. Dla nich Twoja strata to ich zysk..Zagrożenie dla rozwijających się firm
Z zachodu przyszedł do nas zły trend tzw. Trademark Trolls. To firmy wyszukujące, które małe i średnie firmy zyskują na wartości w oczach swoich klientów. Sprawdzają czy ich znak towarowy został zastrzeżony. Jeżeli nie był i tylko zwęszą okazję, to zastrzegają znak towarowy takiej firmy jako własny. Stają się właścicielem takiego znaku. Zgodnie z prawem, w Urzędzie Patentowym - kto pierwszy ten lepszy. Wtedy mają prawa do marki. Następnie szachują taką firmę możliwością wykupienia lub dzierżawy marki za niebotyczne kwoty.

Co daje zastrzeżenie znaku towarowego?
Jedynie poprawnie zastrzeżony znak towarowy to pewny parasol ochronny. Jak mawiają prawnicy, to najlepsza prawna ochrona marki. Otrzymane świadectwo ochronne z Urzędu Patentowego jest jak tarcza, chroniąca przed oszustami i kradzieżą marki. Firma zyskuje na wiarygodności. Jednak przede wszystkim właściciel może spać spokojnie.

Zastrzegać samemu czy ze specjalistą
Straciłem markę mimo, że 2 lata temu otrzymałem świadectwo ochronne z Urzędu - mówi Pan Michał. Słyszałem o tym, że można ukraść markę, proces Urzędowy był prosty dlatego zdecydowałem się zrobić to sam, to był błąd. Dopiero teraz okazało się, że znak był zastrzeżony źle i nie miałem prawa ochronnego - ostrzega innych przedsiębiorców Pan Michał z Wrocławia.

Polska a świat
W Polsce zastrzega się 26 razy mniej znaków niż we Francji oraz 9 razy mniej niż w Wielkiej Brytanii. To świetna informacja wyłącznie dla tych którzy chcą skorzystać na naszej stracie. Proceder Trademark Trolls w Polsce dopiero się rozpoczyna. Odczuli go na skórze Ci, którzy nie zabezpieczyli marki, a była dla nich wartościowa. Bez zastrzeżenia można jedynie liczyć, że umkniemy spod radaru naciągaczy.

Tagi: Francja, Firmy
Źródło: uprp.pl

Pięciu podejrzanych o manipulację kursem spółki. Sprawa dotyczy afery GetBacku

#zrodlo
Prokuratura postawiła zarzuty manipulowania kursem akcji spółki EGB Investments pięciu osobom. GetBack zapłacił za nią dwa lata temu ponad 200 mln zł.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zamiatanie pomysłów byłej minister finansów. Piątka Kaczyńskiego będzie wyglądała inaczej, niż chciała Teresa Czerwińska

Ledwie Teresa Czerwińska zdążyła przejść na drugą stronę ul. Świętokrzyskiej i zamienić gmach Ministerstwa Finansów na stanowisko w zarządzie Narodowego Banku Polskiego, a już wiele z jej zapowiedzi z ostatnich tygodni przechodzi do historii. Szczególnie pomysły związane z modyfikacją piątki Kaczyńskiego, czyli pakietu obietnic wyborczych, które prezes PiS ogłosił w lutym.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Częstochowa i Kołbiel: Co dalej z obwodnicami?

- Firma Strabag realizuje dwa odcinki obwodnicy Częstochowy. Spodziewamy się, że w sezonie powakacyjnym będziemy mogli je otworzyć - zapowiada Wojciech Trojanowski, członek zarządu STRABAG, wiceprezydent Pracodawców RP.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

S/4HANA – zadbaj o przewagę nad konkurencją

Elon Musk powiedział, że jeżeli jakiś trend jest już oczywisty oznacza to, że jesteś spóźniony z jego wprowadzeniem. Podobnie jest z aktualizowaniem wersji systemów SAP. Jeszcze przez niemal 6 lat, bo do 2015 roku SAP wspiera starsze wersje systemów ERP. Z drugiej jednak strony, odkładanie przejścia na nową S/4HANA może nie wyjść firmie na dobre. Dlaczego migrację warto zorganizować jak najszybciej?

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Czy pracodawcom opłaca się wejść w projekt PPK?

Firma, która chce się rozwijać i mieć lojalnych pracowników, musi jakoś ich do siebie przywiązać. PPK może być jednym z narzędzi realizacji tego celu - mówi w wywiadzie dla DGP Małgorzata Rusewicz, prezes zarządu Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dlaczego Polacy dają się nabierać na piramidy finansowe?

Polacy dają się nabierać na inwestowanie w piramidy finansowe, ponieważ edukacja finansowa nie działa w odpowiedni sposób - mówi w wywiadzie Radosław Płonka, ekspert prawny BCC.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Częstochowa i Kołbiel: Co dalej z obwodnicami po zerwaniu kontraktów?

Zrywanie kontraktów stało się charakterystyczne dla branży budowlanej. Tak właśnie się stało na budowie obwodnicy Częstochowy i w miejscowości Kołbiel, pomiędzy Warszawą i Lublinem. Dowiedzieliśmy się jakie będą opóźnienia w realizacji tych dwóch inwestycji.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ile rocznie traci Polska z powodu podrabiania towarów?

#zrodlo
Bezpośrednie roczne straty z powodu podrabiania i piractwa w 11 kluczowych sektorach gospodarki Unii Europejskiej to aż 261 mld zł, wynika z najnowszych danych szacunkowych Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). W Polsce szacuje się, że straty każdego roku sięgają 9,5 mld zł w 11 sektorach.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Były naczelny „Pulsu Biznesu” Tomasz Siemieniec trafił do Legii Warszawa

Tomasz Siemieniec od kilku dni jest pełnomocnikiem do spraw rozwoju biznesu Dariusza Mioduskiego, właściciela i prezesa Legii Warszawa – ustalił DGP.

Tagi: Warszawa
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

"Gwiazdy Bankowości" DGP i firmy doradczej PwC: Wybraliśmy najlepsze banki w Polsce

ING Bank Śląski został zwycięzcą piątej edycji konkursu „Gwiazdy Bankowości” Dziennika Gazety Prawnej i firmy doradczej PwC. Drugie miejsce zajął mBank, a trzecie PKO BP.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Obostrzenia regulacyjne między Chinami a USA. Inwestorzy zaniepokojeni

Obostrzenia regulacyjne między Chinami a USA niepokoją inwestorów. Donald Trump za pośrednictwem Twittera snuje z kolei wizje rewelacyjnej umowy handlowej pomiędzy USA a Wielką Brytanią, kiedy ta wyjdzie już z Unii Europejskiej. Inwestorów mogą dziś zainteresować publikacje danych GUS o szybkim szacunku wskaźnika towarów i usług konsumpcyjnych w maju oraz wskaźników stopy bezrobocia w UE.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Poziom życia Polaków: Kto zyskał na transformacji?

#zrodlo
Poziom życia Polaków w stosunku do USA, globalnego lidera gospodarczego, przekracza dzisiaj 50 proc. W przededniu I wojny światowej w 1913 r., na koniec II RP w 1938 r. i na koniec PRL w 1988 r., nasz poziomu życia oscylował wokół zaledwie 20 proc. ówczesnych Amerykanów.

Tagi: USA, Ameryka
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Coraz więcej kontraktów na budowę dróg i kolei będzie zrywanych [STUDIO DGP]

- W branży mamy kumulację przetargów i dużych kontraktów, dotyczących dróg i kolei, a także inwestycji samorządów, jednak sytuacja jest trudna - mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu STRABAG, wiceprezydent Pracodawców RP.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

E-podpis kluczem do gospodarki 3.0

Zawieranie umów może być tak proste jak płacenie kartą

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Balcerowicz: Ci, którzy potępiają terapię szokową, zawsze mają wolną drogę – niech zażyją rozkoszy Białorusi [WYWIAD]

#zrodlo
- Na obradach Okrągłego Stołu nie ustalono konkretnej strategii na temat gospodarki. Obrady skupiły się na wolnych wyborach do Senatu i częściowo wolnych wyborach do Sejmu - mówi prof. Leszek Balcerowicz.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Mamy przełom w inwestycjach i to mimo coraz gorszych nastrojów za granicą. W gospodarce odpalił drugi silnik wzrostu

Wzrost PKB wyniósł 4,7 proc. Był powyżej oczekiwań analityków. Ale to nie tempo rozwoju jest najbardziej zaskakujące, lecz struktura. Nastąpiło ożywienie w inwestycjach. To może zaskakiwać w warunkach spowolnienia u najważniejszych partnerów handlowych.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kanada: Parlament pracuje nad ratyfikacją nowej umowy NAFTA

Kanadyjski parlament rozpoczął prace nad ustawą umożliwiającą wejście w życie nowej umowy o wolnym handlu między Kanadą, USA i Meksykiem, czyli CUSMA (w USA - USMCA), która zastąpi umowę NAFTA.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Po decyzji sądu PKN Orlen podtrzymuje plany dotyczące przejęcia Ruchu

PKN Orlen podtrzymuje deklaracje odnośnie planów związanych z zaangażowaniem się w przejęcie i restrukturyzację spółki Ruch w restrukturyzacji, poinformował koncern w swoim stanowisku. Dziś sąd nie zatwierdził układów przyjętych przez zgromadzenia wierzycieli w ramach przyśpieszonego postępowania układowego Ruchu z przyczyn proceduralnych w związku z uchybieniami natury formalnej.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nowe wymogi w gospodarce odpadami

Wrzesień będzie niezwykle istotny dla podmiotów zajmujących się odpadami, ponieważ mają one dosłownie ostatnie miesiące na dostosowanie się do nowych wymogów prowadzenia działalności. Do 5 września mają czas na złożenie wniosków o zmianę posiadanych decyzji odpadowych. Chodzi o pozwolenia zintegrowane, zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów oraz pozwolenia na wytwarzanie odpadów. W praktyce oznacza to, że jeśli w terminie podmiot nie złoży kompletnego wniosku o zmianę posiadanej decyzji, straci możliwość prowadzenia działalności.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Roubini: Rywalizacja między USA i Chinami nie zaniknie [WYWIAD]

Nawet jeśli USA i Chiny w końcu się dogadają w sprawie handlu, strategiczna rywalizacja między nimi nie zaniknie. Ona jest nieunikniona - mówi Nouriel Roubini.

Tagi: USA, Chiny
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Słowik: Bruksela będzie nasza, czyli czyja?

Pół roku temu napisałem na łamach DGP, że rząd tworzy organizację przedsiębiorców w Brukseli. Oburzyły się od razu organizacje prywatnego sektora, uznając, że władza wchodzi na ich poletko. Bo jak to tak – organizacja pracodawców zarządzana z tylnego siedzenia przez rząd? Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii szybko napisało, że kłamałem, że to nieprawda, iż rząd cokolwiek tworzy. Rząd bowiem jedynie popierał, a swe poparcie wyrażał m.in. poprzez zapraszanie prezesów największych spółek do wiceministra przedsiębiorczości i wysyłanie z ministerialnych domen e-mailowych wezwań do wypisania pełnomocnictwa dla dyrektora Giełdy Papierów Wartościowych, który zagłosuje za spółki na spotkaniu założycielskim.

Tagi: Bruksela
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

„Bio”, „eko”, „organiczny”. Kiedy produkt może otrzymać specjalne oznaczenie?

„Ekologiczne” produkty znajdziemy już nie tylko w małych sklepach i bazarach ze zdrową żywnością. Specjalne półki z „wyjątkowymi” produktami oferuje już praktycznie każda sieć supermarketów. Dowiedz się, kiedy przedsiębiorca może oznaczyć swój produkt jako „ekologiczny”.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Senat za nowelą dotyczącą nadawania pism na pocztach UE

Senat przyjął we wtorek nowelę Kodeksu postępowania administracyjnego, dzięki której nadanie przez polskiego obywatela pisma w placówce pocztowej w Unii Europejskiej będzie równoznaczne z wniesieniem tego pisma do danego organu administracji publicznej z zachowaniem wymaganego terminu.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dwie rady dla męża minister finansów Teresy Czerwińskiej

#zrodlo
Bogumił Czerwiński, prywatnie mąż szefowej Ministerstwa Finansów, zasiadał w dwóch radach nadzorczych spółek, pośrednio kontrolowanych przez Skarb Państwa.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Chądzyński: Fikcja trzyma się mocno. Fałszywe firmy służą gnębieniu słabszych

Nie będzie podatku jednolitego, nie będzie testu przedsiębiorcy, osobnego opodatkowania dochodów z pracy i z działalności gospodarczej też pewnie nie. Historia dotychczasowych prób oddzielenia ziarna od plew, czyli prawdziwych przedsiębiorców od tych fałszywych, to obraz bezsilności państwa wobec systemu, gdzie słabych się gnębi, a mocnych hołubi.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Leasing jeszcze bardziej nowoczesny

Branża leasingowa wzrastała w ciągu ostatnich 25 lat o ok. 19 proc. rocznie. Także kolejne lata powinny być dla niej bardzo dobre. Niewykluczone jednak, że za sprawą wchodzącego na rynek pokolenia milenialsów będzie musiała zmienić formułę działania

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2019-06-19 16:59)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Waluty
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2019-06-19
USD 3,8104 +0,02%
EUR 4,2673 +0,10%
CHF 3,8157 +0,15%
GBP 4,7888 +0,32%
Wspierane przez Money.pl
reklama
Kontakt z nami