Gospodarka  RSS
Więcej pytań niż odpowiedzi dla tych, którzy obleją test przedsiębiorcy

Planowane przez resort finansów rozwiązanie rodzi trzy zasadnicze pytania: jakie będą kryteria oceny, czy ktoś prowadzi własny biznes, jakie będą skutki przekwalifikowania umowy i czy zadziałają one tylko na przyszłość, czy również wstecz

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wyższa akcyza i ograniczenia dla firm. Rządowy dokument pokazuje, jak finansowana będzie „piątka Kaczyńskiego”

Z Aktualizacji Programu Konwergencji wynika, że deficyt sektora finansów publicznych (GG) wyniesie w 2019 -1,7 proc., a w 2020 0,9 proc PKB . Deficyt strukturalny w 2019 wyniesie z kolei 2,5 proc. a w 2020 1,6 proc. To bardzo niskie wskaźniki, jak na zapowiedzi finansowania z budżetu "piątki Kaczyńskiego. Rząd zapowiada też nowe podatki oraz "indeksację" akcyzy na alkohol czy papierosy.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wszystko o sukcesji w firmach [KOMENTARZ]

W czwartym odcinku komentarza do ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej kończymy omawianie rozdziału 9 dotyczącego danin publicznych oraz szczegółowo analizujemy rozdziały 10 i 11, które regulują materię odwołania i rezygnacji zarządcy sukcesyjnego, a także wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jednoosobowa działalność bije rekordy popularności. Czy opłaca się rzucić etat i "przejść na swoje"? [WEEKEND]

Utrzymująca się wysoka liczba osób prowadzących w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą i sygnały o spowolnieniu rozwoju gospodarczego wydają się na razie nie zmniejszać optymizmu mikroprzedsiębiorców. Prowadzenie własnej firmy przynosi dwa razy większą satysfakcję niż praca na etacie i nie stoją za tym głównie zarobki. Jednocześnie mniej etatowców myśli o działalności – wynika z drugiej edycji badania „Indeks Przedsiębiorczości Tax Care”.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Gen. Różański odpowiada Macierewiczowi: Po raz kolejny jest nieprecyzyjny w przekazie

- Po raz kolejny pan Macierewicz jest nieprecyzyjny w przekazie. Nie byłym przeciwny przekopaniu jako przekopaniu, tylko sposobie jego uzasadnienia - tak gen. Różański odpowiada Antoniemu Macierewiczowi, który udzielił wywiadu "Dziennikowi Gazecie Prawnej".

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kto mnie zastąpi, czyli rodzinny biznes w obliczu wyzwań

Co z następcami liderów w firmach? Czy kłopot z sukcesją mają tylko Polacy? Na te i inne pytania odpowiedzi będą się starali znaleźć uczestnicy XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Tagi: Rodzice
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Skąd nadejdzie następny kryzys finansowy?

W zastraszającym tempie rośnie wielkość kredytów udzielanych Amerykanom na ukończenie studiów. W 2005 r. dług studentów wynosił 450 mld dol., a w 2017 r. było to już prawie 1,4 bln dol. (nominalny produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych był zaledwie 14-krotnie wyższy). Z czego wynika taki wzrost zadłużenia?

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jakie firmy mogą się spodziewać kontroli ws. RODO? [WIDEO]

Nałożenie na jedną z firm kary wysokości miliona zł w zw. z nieprzestrzeganiem RODO to dość kontrowersyjna decyzja – mówi Joanna Tomaszewska z kancelarii prawnej SSW.

Tagi: Firmy
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Hełm chłodu: Plus 10 do odporności na ciepło [EUREKA DGP]

Opisywany wynalazek uzyskał ochronę na terenie Polski w niecałe dwa lata od daty zgłoszenia w Urzędzie Patentowym RP. To świetny wynik. Mając w ręku dokument patentowy, dysponent tego prawa uzyskuje monopol na korzystanie z rozwiązania i w zależności od sposobu komercjalizacji może czerpać profity z jego wprowadzenia na rynek.

Tagi: Plus
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Orlen złożył ofertę finansowania Ruchu z zamiarem przejęcia 100 proc. akcji spółki

Orlen złożył w czwartek ofertę finansowania Ruchu z zamiarem przejęcia 100 proc. akcji spółki - poinformował w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Tagi: PKN Orlen
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Polska kontra Abris: Nie musimy płacić odszkodowania inwestorowi

Szwedzki Sąd Najwyższy wstrzymał wypłatę ponad 720 mln zł odszkodowania funduszowi Abris za wymuszenie na nim sprzedaży banku – ustalił DGP.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dyrektor finansowy roku

Nowoczesny biznes pełen wyzwań

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dlaczego mamy problemy z oszczędzaniem?

W mającej niemal 150 lat bajce La Fontaine’a we wspaniałym tłumaczeniu Władysława Noskowskiego mrówka uzbierała przez całe lato syte zapasy, a konik polny u progu zimy szukał u niej pożyczki, by przetrwać do następnego lata. Zapobiegliwość mrówki przeciwstawiona lekkomyślności konika polnego miała w zamyśle uczyć nas oszczędzania na czarną godzinę.

Tagi: Niemcy, Lato
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Prosta spółka akcyjna zagrożeniem dla bezpieczeństwa obrotu i inwestorów

– Proponujemy największą zmianę w prawie spółek od czasu wejścia w życie kodeksu. Wiedzieliśmy, że nie wszyscy przedstawiciele doktryny będą popierali tę drogę unowocześnienia prawa spółek – mówiła w rozmowie z DGP w połowie lutego minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz („Trzeci typ potrzebny, nie chcemy ingerować w istniejące spółki”, DGP z 15 lutego 2019 r.). Kilkukrotnie ona i jej zastępcy powtarzali, że sprzeciw kilku ekspertów nie może storpedować prac nad nowym rozwiązaniem.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Brexit: Wielkiej Brytanii brakuje Żelaznej Damy [ROZMOWA z dr. Krzysztofem Winklerem]

- Straty Polski wejdą globalnie w straty Unii Europejskiej, ponieważ to będzie handel między Wielką Brytanią a Unią. Oczywiście Brytyjczycy stracą więcej niż Unia. Wielka Brytania jest piątą gospodarką świata, ale nadal to nie jest tak potężny twór jak Unia Europejska - mówi dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Poczta Polska chce uruchomić w tym roku ok. 200 automatów do odbioru paczek

Poczta Polska zamierza do końca tego roku uruchomić około 200 automatów do odbioru paczek - poinformował PAP prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Drastyczne uprawnienia dla prokuratorów wobec firm i partii politycznych

W styczniu do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Prokuratorzy mają zyskać wyjątkowe uprawnienia wobec firm i partii politycznych. Drastyczne kary mogą być wymierzane bez zakończenia procesów sądowych.

Tagi: Sejm
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jest raport ministerstwa. Wiemy co dalej z zakazem handlu

W świetle przeprowadzonych analiz MPiT nie rekomenduje wprowadzania zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele. Przy czym niezbędne jest przeprowadzenie pogłębionych badań oddziaływania tego ograniczenia na małe sklepy oraz na jakość życia Polaków.

Tagi: Handel, Sklepy
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Czego chcą kredytobiorcy, którzy spłacają dług w szwajcarskiej walucie?

Czy jest sens, żeby kontynuować pracę nad ustawą w sprawie pomocy frankowiczom? Rozmawiamy z Arkadiuszem Szcześniakiem, prezesem stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wzrost PKB w 2019: Kto skorzysta na budżetowym dopalaczu?

Nieco powyżej 4 proc. – takiego wzrostu gospodarczego możemy się spodziewać w 2019 r. Tak wynika z zebranych przez DGP prognoz analityków. Tymczasem agencja Fitch podtrzymuje ocenę Polski.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Opłaty od interwencji ubocznej można uniknąć, ale nie jest to proste

Nasza spółka chce przystąpić jako interwenient uboczny do sprawy sądowej, którą wytoczyła gmina innej spółce, będącej wykonawcą zamówienia publicznego. Mamy w tym interes, bo w przyszłości też możemy ponieść odpowiedzialność wobec gminy. Musimy jednak uiścić opłatę w wysokości 3 tys. zł. Czy można jakoś jej uniknąć? Działalność spółki przynosi ostatnio tylko straty.

Tagi: Gminy
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Problemy z wejściem na ePUAP

ePUAP jest obciążony i chwilowo mogą wystąpić problemy z wejściem do systemu - przyznał w rozmowie z PAP rzecznik Centralnego Ośrodka Informatyki Igor Ryciak. Zaapelował, by sprawozdania finansowe czy podpisy składać za pośrednictwem serwisu obywatel.gov.pl.

Tagi: Finanse, ePUAP
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Pięć lat niskich rat, czyli jak Polacy kupują samochody?

2018 rok był rekordowy dla rynku motoryzacyjnego w Polsce. Poziom sprzedaży nowych samochodów był najwyższy w historii i przekroczył liczbę 600 tys. Pięć lat temu, na przełomie 2013 i 2014 roku kondycja polskiego rynku była diametralnie inna, a i zachowania konsumentów kupujących samochody różniły się od obecnych. Jednym z impulsów tej (r)ewolucji było wprowadzenie do ofert produktów z niskimi ratami.

Tagi: Samochody
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Najlepsze firmy w 2018 r.

Zwycięzcami w kategorii spory podatkowe zostały: ex aequo – kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak oraz EY, a także MDDP i LTCA. W kategorii projekty podatkowe: Crido, MDDP oraz ex aequo: Kancelaria Ożóg Tomczykowski i Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

Tagi: Firmy
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Największe i najlepsze firmy doradztwa podatkowego w 2018 r.

Prawo podatkowe zmienia się częściej niż inne. Zmiany są zazwyczaj istotne, nierzadko radykalne. Nauczyliśmy się z tym żyć, nie mieliśmy wyboru. Od pewnego czasu mamy jednak do czynienia z czymś więcej niż legislacyjnym kołowrotkiem.

Tagi: Firmy
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Platforma do elektronicznego fakturowania – sposób na digitalizację obiegu dokumentów w sektorze publicznym.

Od 18. kwietnia bieżącego roku zamawiający w rozumieniu ustawy o zamówieniach publicznych będą mieli nowy obowiązek.

Tagi: Mielno
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Czerwińska o "piątce Kaczyńskego": O budżecie trzeba myśleć w horyzoncie lat [OPINIA]

Wszystkim zależy na tym, żeby nie tylko środków do wydawania było jak najwięcej, ale też żeby wydawać je jak najbardziej efektywnie. Mówimy o odpowiedzialności, wiarygodności przy podejmowaniu decyzji finansowych czy inwestycyjnych. Podejmowanie ich nie jest łatwe. Decyzje budżetowe muszą być pewną wypadkową naszych oczekiwań i możliwości. Są one wyznaczane nie tylko przez sytuację bieżącą, ale muszą uwzględniać też takie czynniki jak cykl koniunkturalny, prognozy i ryzyka, która mają wpływ na średniookresowe trendy w gospodarce. Muszą też uwzględniać prawa i dobrobyt przyszłych pokoleń.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Brexit do 2018 r. zmniejszył polski eksport o 3,2 mld euro

Tylko w latach 2016-2018 niepewność towarzysząca Brexitowi i związane z tym czynniki wpłynęły na zmniejszenie w tym czasie dynamiki polskiego eksportu o 3,2 mld euro, szacuje dział badań ekonomicznych Euler Hermes. Początkowe ostrożne szacunki w 2016 r., po samym referendum, zakładały dużo, bo ponad czterokrotnie niższe (pod względem wartości) straty w dynamice wzrostu polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii w tym czasie (700 mln euro).

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Woś: Nie taki świetny ten hamulec antyzadłużeniowy

Czy niemiecki hamulec antyzadłużeniowy (Schuldenbremse) jest najgorszym narzędziem ekonomicznych naszych czasów? Wielu ekspertów uważa dziś, że tak właśnie jest.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Inwestycje za miliardy

Krzysztof Antczak: Tworzymy konsorcja z bankami, ale też z innymi instytucjami dysponującymi środkami na wspieranie polskich przedsiębiorstw

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2019-04-24 18:59)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Waluty
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2019-04-24
USD 3,8229 +0,29%
EUR 4,2895 +0,02%
CHF 3,7570 +0,38%
GBP 4,9452 -0,14%
Wspierane przez Money.pl
reklama
Kontakt z nami