Ciekawostki  RSS
SpaceX straciła kapsułę załogową. Crew Dragon eksplodował


Crew Dragon, załogowa kapsuła firmy SpaceX, eksplodowała podczas naziemnych testów. Sfotografowano chmury pomarańczowego dymu unoszące się nad miejscem testów, można też obejrzeć materiał wideo, na którym prawdopodobnie widać moment eksplozji kapsuły

Tagi: Firmy
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Kilka sekund filmu ze Spidermanem wystarczy, by znacząco zmniejszyć objawy fobii przed pająkami


Niedawno miała miejsce światowa premiera filmu "Avengers: Koniec gry". Doniesienia izraelskich psychologów, którzy stwierdzili, że oglądanie krótkich urywków ze Spidermanem i Ant-manem zmniejsza, odpowiednio, arachno- i mirmekofobię, są więc jak najbardziej na czasie.

Tagi: Filmy, Psy, Izrael
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Wcisną się, gdzie inni nie przejdą...

#zrodlo
Nowe nanocząsteczki - katiomery blokowe o kształcie litery Y (ang. Y-shaped block catiomer, YBC) - mogą dostarczać leki przeciwnowotworowe do trudno dostępnych miejsc. YBC wiążą się z materiałem terapeutycznym, tworząc "pakunki" o szerokości zaledwie 18 nanometrów. To ok. 1/5 rozmiarów cząstek z wcześniejszych badań, nic więc dziwnego, że kompleksy z YBC mogą się przeciskać przez węższe szczeliny, np. do nowotworów mózgu czy trzustki.

Tagi: Leki, ZUS
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Sargon II planował uczynić z Karkemisz zachodnią stolicę Asyrii

#zrodlo
W Journal of Near Eastern Studies ukazał się artykuł, w którym Gianni Marchesi informuje o przetłumaczeniu niezwykłej inskrypcji z ruin miasta Karkemisz, którą wykonano za czasów władcy Asyrii, Sargona II.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Farby antydrobnoustrojowe mogą zwiększyć szkodliwość łagodnych bakterii - ostrzega ekspertka

#zrodlo
Farby antydrobnoustrojowe mają zapewniać dodatkową ochronę przed bakteriami. Ostatnie badania zespołu z Northwestern University pokazały jednak, że w rzeczywistości mogą one wyrządzić poważne szkody.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Piwo zapewniało jedność imperium Wari

#zrodlo
Przed tysiącem lat na terenie dzisiejszego Peru istniało imperium Wari. U szczytu swojej potęgi rozciągało się ono na 1500 kilometrów. Powstało około 600 roku i upadło około roku 1100. Teraz archeolodzy badający kulturę Wari zauważyli, że ważnym czynnikiem, który pozwolił na istnienie imperium przez 500 lat był... stały dostęp do piwa.

Tagi: Peru
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Hormon wytwarzany przez nadnercza jest biomarkerem mózgu po chemii


Biorąc pod uwagę wpływ mózgu po chemii (ang. chemobrain) na codzienne życie chorych, naukowcom zależy na zidentyfikowaniu biomarkerów tego zespołu. Ostatnio okazało się, że jednym z nich jest wytwarzany przez korę nadnerczy siarczan dehydroepiandrosteronu (DHEAS).

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Rzeźbili w głazach, w pobliżu których uderzył piorun


Twórcy barrigones - rzeźb przedstawiających otyłe figury ludzkie - z rejonów pacyficznego wybrzeża dzisiejszej Gwatemali korzystali z głazów, w pobliżu których uderzył piorun. Za pomocą naturalnych magnesów określali położenie anomalii magnetycznych i tam umieszczali czoło, policzki i pępek postaci.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Munira Abdulla ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wybudziła się po 27 latach


Munira Abdulla ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich miała 32 lata, gdy w 1991 r. po wypadku komunikacyjnym zapadła w śpiączkę. Po 27 latach wybudziła się w szpitalu w Niemczech.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Masowy grób potwierdza legendę z okresu wojen łuku i strzały


Archeolodzy odkryli miejsce zbiorowej egzekucji, które może potwierdzać legendę o wojnie sprzed 350 lat, która rozpoczęła się podczas... wypadku w czasie chłopięcej zabawy..

Tagi: Wypadki
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Rzadki rekin powraca do wraków statków

#zrodlo
Zdjęcia wykonywane przez nurków wskazują, że samice tawrosza piaskowego, zagrożonego gatunku rekina, powracają w okolice tych samych wraków u wybrzeży Północnej Karoliny. Taka wierność miejscu wskazuje, że wraki są ważnym habitatem dla tawrosza piaskowego.

Tagi: Kina, Raków
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Związki z owoców czarnego bzu wspomagają walkę z wirusami grypy na kilku poziomach

#zrodlo
Związki z owoców czarnego bzu mogą hamować wnikanie i replikację wirusów grypy w ludzkich komórkach, a także wzmacniać reakcję immunologiczną na patogeny.

Tagi: USA
Źródło: kopalniawiedzy.pl

HPV-negatywne raki szyjki macicy są bardziej agresywne


Niezwiązany z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) rak szyjki macicy jest bardziej agresywny.

Tagi: Raków
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Starzenie poznawcze po wstrząsie septycznym to wynik działania cukru dostającego się do hipokampa


Utrata pamięci i funkcji poznawczych u osób po wstrząsie septycznym to wynik działania cukru, który w przebiegu wstrząsu jest uwalniany do krwiobiegu i dostaje się do mózgu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Sztuczna inteligencja diagnozuje PTSD z głosu


Sztuczna inteligencja pomaga w diagnozowaniu stresu pourazowego (PTSD) u weteranów, analizując ich głos. W najnowszym numerze pisma Depression and Anxiety doniesiono, że opracowany na Uniwersytecie Nowojorskim (NYU) system sztucznej inteligencji potrafi z 89-procentową trafnością odróżnić osoby z PTSD od osób zdrowych.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Rekordowy lęg wśród kakapo


Pojawiła się nadzieja na ocalenie kakapo, niezwykłych nielotnych papug z Nowej Zelandii. Jak poinformował krajowy Departament Ochrony Środowiska, w bieżącym roku wykluło się rekordowo dużo młodych kakapo.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Wesołego Alleluja!

#zrodlo
Wesołych Świąt Wielkanocnych, odpoczynku, radosnych chwil spędzonych z rodziną i niezbyt mokrego dyngusa (choć słoneczna pogoda może zachęcać do szaleństw) życzą Ania, Jacek i Mariusz :)

Tagi: USA, GUS, Wielkanoc
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Pasieka z Notre Dame również przetrwała

#zrodlo
Pszczelarz z Notre Dame poinformował, że jego pasieka i 200 000 zamieszkujących ją pszczół przetrwały pożar. Pszczoły żyją. Dopiero dzisiaj rano się o tym dowiedziałem, mówi Nicolas Geant, który dba o owady trzymane na dachu zakrystii

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Endokrynolog z zacięciem artystycznym obala zeszłoroczną diagnozę postawioną Mona Lizie


Wygląd Mona Lizy Leonarda da Vinci od lat fascynuje i zastanawia nie tylko miłośników sztuki, ale i lekarzy z całego świata. Zwracają oni uwagę m.in. na charakterystyczne zabarwienie skóry renesansowej modelki czy grubość jej szyi.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Lokalne epidemie odry coraz bardziej martwią ekspertów

#zrodlo
W 2000 roku, po tym, jak przez 12 miesięcy nie zaobserwowano żadnego przypadku zarażenia, USA zostały ogłoszone krajem wolnym od odry. Teraz zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w wielu innych krajach dochodzi do lokalnych epidemii spowodowanych odmowami szczepień

Tagi: USA
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Zimny karzeł błysnął silniej niż Słońce

#zrodlo
Małe gwiazdy świecą zwykle zbyt słabo, by można było je obserwować. Jednak rozbłysk zarejestrowany w 2017 roku zwiększył jasność jednej z takich gwiazd aż 10 000 razy.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

We wrzodach cukrzycowych, które się nie goją, występują pewne szczepy gronkowca złocistego


To, czy rana, np. owrzodzenie cukrzycowe, goi się, czy jej stan się pogarsza, zależy od mikrobiomu. Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii stwierdzili, że z ranami, które się nie goją, są związane pewne szczepy gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus). Zidentyfikowali też inne pospolite bakterie, które mogą zarówno upośledzić, jak i usprawnić gojenie.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Colossus – robot, który ocalił Notre Dame


Paryska straż pożarna ujawniła, że w walce o ocalenie katedry Notre Dame ważną rolę odegrał robot Colossus. To ważący pół tony zdalnie sterowany pojazd gąsienicowy zbudowany przez firmę Shark Robotics, który jest wyposażony w działko wodne o wydajności ponad 2500 litrów na minutę.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Jadalne pojemniki na wodę i napoje izotoniczne przejdą testy w czasie maratonu londyńskiego


Podczas tegorocznego maratonu w Londynie przetestowane zostaną jadalne "płynne" kapsułki wytwarzane z wodorostów, które pomogą biegaczom ugasić pragnienie i nie przyczynią się do wzrostu zanieczyszczenia plastikiem.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Znaleziono największy warsztat Majów

#zrodlo
W Gwatemali znaleziono największy znany nam warsztat Majów, w którym wykonywano statuetki odgrywające olbrzymią rolę w polityce i gospodarce Majów. Warsztat przestał działać ponad 1000 lat temu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Krzyżowcy kształtowali historię, ale nie genom mieszkańców Bliskiego Wschodu

#zrodlo
W średniowieczu setki tysięcy mieszkańców Europy migrowało na Bliski Wschód, by wziąć udział w krucjatach. Wielu z nich na stałe osiadło na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Grupa naukowców z Wellcome Sanger Institute, University of Cambridge, Bournemouth University, Uniwersytetu w Leuven oraz Instytutu Orientalistyki w Bejrucie postanowiła pogłębić wiedzę o krucjatach, badając DNA osób, biorących w nich udział.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Popychając tkwiącą w gardle ość, połknęła łyżeczkę


Popychając ość, która utkwiła jej w gardle, pewna Chinka, pani Lili, połknęła ok. 13-cm łyżeczkę. Ponieważ nie odczuwała z tego powodu bólu czy dyskomfortu, nie zgłosiła się do lekarza przez co najmniej kilka dni.

Tagi: Chiny, Chile
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Resztki moczu zdradzają proces udomowienia kóz i owiec


W ruinach starożytnej wsi w centralnej Turcji archeolodzy badają osady soli z moczu ludzi, kóz i owiec, by lepiej zrozumieć proces udomowienia zwierząt. Badania prowadzone są na stanowisku archeologicznym Aşıklı Höyük.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Astronomowie znaleźli pierwsze molekuły w historii wszechświata

#zrodlo
Wszystko ma gdzieś swój początek. Także wszechświat. W wyniku Wielkiego Wybuchu powstało niewiele pierwiastków, takich jak różne odmiany jąder wodoru, helu i litu. Naukowcy wiedzą więc, jak mogły wyglądać pierwsze atomy i pierwsze molekuły. Jednak dotychczas nie udawało się odnaleźć w przestrzeni kosmicznej pierwszych molekuł

Źródło: kopalniawiedzy.pl

"Pilot" DNA do zdalnego sterowania komórkami

#zrodlo
Choć zdalne sterowanie komórkami, by przyspieszyć gojenie ran, nadal pozostaje w dziedzinie planów i marzeń, właśnie udało się zrobić duży krok w tym kierunku. Za pomocą bliskiej podczerwieni i wstrzykniętego nanourządzenia DNA udało się pokierować komórki macierzyste do miejsca urazu, co wspomogło regenerację mięśni myszy.

Tagi: Sterowce
Źródło: kopalniawiedzy.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami